POWRÓT DO MENU

Student

Radio Ateneum

Zapraszamy już w październiku ma audycje Radia ATENEUM w nowy roku akademickim 2021/2022.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
                                                                                                 ROK AKADEMICKI 2020/2021
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Ostatnią w tym roku akademickim audycję poprowadzili Weronika Rygielska i  debiutujący Kami Wernicki. Miłosz Derkowski przedstawił nam historię serii „Szybkich i Wściekłych”. Piotr Szwindowki podsumował mecze reprezentacji Polski na Euro 2020. Julia Dachnowicz opowiedziała o międzynarodowym dniu reggae. Weronika Rygielska zrecenzowała książkę „Felix Ever After”. Piotr Majzbuchowski opowiedział o dokumencie „Niezwyciężona” i o karierze Joanny Jędrzejczyk. Muzykę przygotowała Julia Barwińska, realizował Andrzej Dubas, a wydawczynią była Weronika Rygielska.

W roli prowadzących mogliśmy usłyszeć Annę Niewiadomską i Mateusza von Bredow. Julia Dachnowicz poruszyła temat seksizmu i dyskryminacji słownej. Piotr Szwindowski podsumował dotychczasowe mecze Euro i zapowiedział kolejne. Miłosz Derkowski zrecenzował film „Ciche miejsce 2”. Gościem Wioli Kleiner był muzyk Roman Walczak, który wystąpił dla nas na żywo. Na koniec Piotr Majzbuchowski opowiedział o pomorskim żużlu. Muzykę przygotowała Julia Dachnowicz, realizował Kuba Seelau, a wydawczynią była Weronika Rygielska.

Po dwóch tygodniach powróciliśmy z audycją prowadzoną przez Natalię Kurasińską i debiutującego w tej roli Miłosza Derkowskiego, który, co ciekawe, tego dnia miał urodziny. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Miłosz, który powiedział kilka słów o polskim filmie "Druga połowa", a nieco później przedstawił także propozycje kinowe na czerwiec. Następnie ze świata filmów przeszliśmy do sportu, a konkretnie do siatkówki, swoją drogą omawianej w tym roku akademickim po raz pierwszy. Piotr Majzbuchowski opowiedział o meczach Ligi Narodów w piłce siatkowej mężczyzn. Z racji tego, że czerwiec jest uznawany za Pride Month, Kamil Wernicki przedstawił nam znanych homoseksualistów (i przygotował playlistę składającą się w większości z utworów z poprzedniego stulecia) oraz współprowadząca Natalia wyjaśniła genezę samego Pride Month. Później pojawił się wątek muzyczny. Julia Dachnowicz (wydawczyni tej audycji) przedstawiła pokrótce historię metalowego zespołu Slayer, ponieważ 6 czerwca obchodzony jest, a jakże, dzień Slayera. Po wspomnianych wyżej propozycjach filmowych Miłosza zawitał Kuba Krysiewicz, który pochwalił się swoimi wrażeniami po pierwszym wejściu na wydarzenie sportowe (KSW na Ergo Arenie) jako dziennikarz. Audycję zaczęliśmy i zakończyliśmy tematem filmowym, ponieważ Anna Niewiadomska opowiedziała o filmie "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Julia Barwińska zajęła się SM, a po drugiej stronie szyby czuwali i realizowali Andrzej Dubas i Kuba Seelau.
W roli prowadzących możecie usłyszeć Weronikę Rygielską i Szymona Malinowskiego. Gościem programu i Mateusza von Bredow był Kuba Konecki zawodnik judo, kiedyś reprezentant Polski, który zajął 3 miejsce w Pucharze Europy, a który wrócił do walk po 7 latach przerwy. Natalia Kurasińska z okazji Dnia Matki mówiła o pięknych i trudnych relacjach dzieci z matkami. Miłosz Derkowski opowiedział o nagrodach filmowych Złote Globy, a Piotr Szwindowski o Finale Ligi Europy w Gdańsku. Artur Wiśniewski przybliżył temat wyścigu samochodowego w Monako i mówił o wyjątkowości wyścigów ulicznych. Julia Łapińska: opowiedziała o pokazie mody Róg Obfitości Alexandra McQueena. Nad muzyką czuwała Julia Barwińska, realizował audycję Kuba Seelau, a wydawcą była współprowadząca Weronika Rygielska.
Program poprowadziły Julia Łapińska i Weronika Rygielska, które z okazji Dnia Barbie ubrane były w stylu kultowej lalki. Gościem audycji był Mateusz Słodkowski, utalentowany i nagradzany fotoreporter i absolwent Ateneum. To była ciekawa rozmowa o fotografii i pracy reportera, o tym jak się przebić na trudnym rynku medialnym. Julia Barwińska mówiła o cudownych właściwościach i różnych rodzajach miodu. Piotr Szwindowski o piłkarkach, których kariera jest nieporównywalnie trudniejsza niż męskich gwiazd futbolu. Kamil Wernicki opowiedział o historii zamachu na polskiego papieża z okazji kolejnej rocznicy tego tajemniczego i tragicznego wydarzenia. Miłosz Derkowski przybliżył temat zaplanowanej akcji Joaquina Phoenixa, a Szymon Malinowski omówił nowy sezon Love, Dead and Robots. Muzykę do audycji przygotowali Julia Dachnowicz i Szymon Malinowski, a audycję zrealizował Kuba Seelau.

Kolejna gorąca audycja za nami. W roli prowadzących usłyszeliśmy Mateusza von Bredow i Szymona Malinowskiego. Julia Łapińska zrecenzowała serial „Sexify” i porozmawiała o tabu, jaki krąży wokół tematyki seksu. Julia Dachnowicz przedstawiła fenomen lodów Ekipy i samych youtuberów. Duet Kuba Krysiewicz i Kuba Nowakowski omówili półfinał Ligi Mistrzów. Kamil Wernicki przybliżył nam prawdziwą historię gangu Peaky Blinders. Gościem specjalnym była pani Marta Szadowiak, która opowiedziała o tegorocznej Nocy Muzeów. Na koniec Miłosz Derkowski wprowadził nas szczegółowo w uniwersum Star Wars na podstawie najnowszego serialu „Bad Batch”. Muzykę przygotowała Julia Barwińska, realizował niezastąpiony duet Kuba Seelau i Andrzej Dubas, a wydawczynią była Weronika Rygielska.

Audycję poprowadził niezawodny duet, Julia Łapińska i Szymon Malinowski. Patryk Wróbel i Szymon Wleklak porozmawiali o półfinale ligi mistrzów i lidze Europy. Julia Barwińska opowiedziała o sokołach wędrownych przylatujących na wiosnę do Polski. Natalia Kurasińska przeprowadziła wywiad z gościem, Rafałem Mrowickim. Kasper Gutkowski podsumował galę MMA- UFC 261. Anna Niewiadomska omówiła tegoroczne Oscary. Kamil Wernicki przytoczył historię Carolla Shelby. Miłosz Derkowski zrecenzował film „Mortal Kombat”. Na koniec Piotr Majzbuchowski zaproponował, co można robić w pandemiczną majówkę. Muzykę przygotowała Julia Dachnowicz, za realizację odpowiedzialy był Kuba Seelau, a wydawczynią audycji była Weronika Rygielska.
_
Gospodarzami audycji, która odbyła się w kameralnym gronie, byli Piotr Szwindowski i Natalia Kurasińska. Miłosz Derkowski pojawił się nie z jednym, ale aż z dwoma tematami. Na początku omówił serial "Falcon and the Winter Soldier", a później zawitał z kontrowersyjnym szczególnie dla fanów sportu wątkiem Superligi. Julia Dachnowicz powiedziała kilka słów o karierze i okolicznościach śmierci szwedzkiego DJ-a znanego pod pseudonimem Avicii, a Kamil Wernicki ujawnił kulisy konfliktu motoryzacyjnego z lat 60. XX wieku między Ferrari a Fordem. Ponieważ dzień otwarty naszej uczelni zbiegł się z audycją, to nie mogło przed mikrofonem zabraknąć pana Tomasza Naspińskiego, kierownika działu marketingu i rekrutacji, który przedstawił m.in. dostępne kierunki studiów i informacje bezpośrednio z nimi związane. Realizatorem był Kuba Seelau, muzykę przygotowała Julia Barwińska, wydawczynią była Julia Dachnowicz, a Natalia Kurasińska zajęła się SM.
Za mikrofonami niemal dwie godziny spędzili Mateusz von Bredow i Julia Dachnowicz. Zaczęliśmy i skończyliśmy tematami filmowo-serialowymi, a pomiędzy nimi pojawiły się również te wspomnieniowo-muzyczne i tradycyjnie coś o sporcie. Miłosz Derkowski, którego można już nazwać filmowym specjalistą, tym razem omówił produkcję "Godzilla vs Kong". Później z Kamilem Wernickim poruszyliśmy niestety smutny temat zmarłego 5 kwietnia ikony polskiej estrady, czyli Krzysztofa Krawczyka. Nieco rozchmurzyliśmy się dzięki dwóm Jakubom, Krysiewiczowi i Nowakowskiemu, przez podsumowanie ćwierćfinałów Ligi Mistrzów i typowanie drużyn na przyszłe mecze. Drugim, i na szczęście ostatnim smutnym tematem było wspomnienie rapera DMX, o którym kilka słów powiedział Szymon Wleklak. Na koniec do obejrzenia serialu Netflixa "The Crown" zachęciła nas Anna Niewiadomska, od której mogliśmy na sam koniec posłuchać jednej z piosenek z tego serialu, a resztę utworów przygotowała Julia Barwińska. Za konsolą czuwał Andrzej Dubas, a Julia Dachnowicz oprócz prowadzenia, zajęła się także wydawaniem.

Julia Dachnowicz i Kuba Nowakowski poprowadzili kolejną audycję. Pierwszym gościem był profesor Marcin Krawczyński, który opowiedział o utworzeniu nowego kierunku- psychologii, na naszej uczelni oraz o swojej pracy psychologa. Natalia Kurasińska przytoczyła mity o Apollu. Miłosz Derkowski podsumował mecze reprezentacji i zapowiedział spotkanie z Anglią. Julia Łapińska przedstawiła nam zalety kupowania z drugiej ręki i jak to robić dobrze. Kamil Wernicki wspomniał Sabinę Schmitz i przygotował playlistę na audycję. Kuba Seelau realizował, a wydawczynią była Weronika Rygielska.

Kolejną audycję poprowadziły Natalia Kurasińska i Weronika Rygielska. Gościem specjalnym była Anna Dobiegała, dziennikarka prasowa, która opowiedziała o swoim zawodzie i feminizmie oraz dała rady przyszłym dziennikarzom. Kuba Krysiewicz podsumował sobotnią galę KSW 59. Julia Łapińska przedstawiła nam historię rodziny Gucci. Szymon Wleklak opowiedział historię meczów między KS Łomża Kielce i Orlen Wisła Płock. Julia Barwńska powiedziała o obchodach pierwszego dnia wiosny w różnych stronach świata. Patryk Wróbel i Artur Wiśniewski podsumowali przedsezonowe testy F1 i powiedzieli o swoich oczekiwaniach wobec pierwszego wyścigu sezonu. Julia Dachnowicz omówiła najnowszy album Seleny Gomez „Revelación”. Na koniec Miłosz Derkowski zrecenzował, po obejrzeniu, „Snyder’s Cut”. Muzykę przygotowała Julia Dachnowicz, realizowali Jakub Seelau i Andrzej Dubas, wydawała Weronika Rygielska.
Tę audycję poprowadzili Natalia Kurasińska i Mateusz von Bredow. Zaczęliśmy od sportu, a dokładnie Piotr Szwindowski podsumował mecze Ligi Europy. Następnie Miłosz Derkowski opowiedział o filmie Snyder's Cut. Później współprowadząca Natalia Kurasińska poruszyła temat toksycznej pozytywności. Po omówieniu tego tematu, przy mikrofonie pojawił się Piotr Majzbuchowski, który podsumował 24. edycję Telekamer. Następnie, z okazji Dnia Pandy, Julia Dachnowicz opowiedziała o najpopularniejszych zagrożonych zwierzętach. Końcówkę audycji można uznać za dość emocjonującą, ponieważ realizator Kuba Seelau w sprinterskim tempie opuścił swoje stanowisko i przybył do studia, aby wyjaśnić, jak smartfony zabiły rynek konsol przenośnych. Scenariusz audycji napisała Weronika Rygielska, a za muzykę, wydawanie i SM odpowiadała Julia Dachnowicz.

Audycję poprowadzili Julia Łapińska i Szymon Malinowski. Kamil Wernicki opowiedział o mało znanych Polakach, którzy przyczynili się do rozwoju techniki czy kinematografii. Patryk Wróbel i Szymon Wleklak przybliżyli rewanżowe mecze ligi mistrzów. Piotr Majzbuchowski, który debiutował w radiu, opowiedział o swojej przygodzie z Polsatem i na studiach dziennikarskich. Julia Barwińska przedstawiła nam instrumenty inne niż tradycyjne. Weronika Rygielska i Natalia Kurasińska odpowiedziały na pytanie „Czego pragną kobiety?” Artur Wiśniewski wyjaśnił, dlaczego warto zainteresować się serialem „Drive to survive”. Na koniec Piotr Szwindowski streścił derbowy weekend. Muzykę przygotowała Julia Barwińska, realizował Andrzej Dubas, a wydawała Weronika Rygielska.

02.03.2021

W roli prowadzących audycji usłyszeć mogliśmy błyskotliwy duet - Natalie Kurasińską i Piotra Szwindowskiego. Powrócił Miłosz Derkowski z wyczekiwaną egranizacją Mortal Kombat. W audycji oczywiście nie mogło zabraknąć sportu, więc Kuba Krysiewicz opowiedział nam o nadchodzącej walce o pas wagi półciężkiej. Kamil Wernicki przybliżył nam postać Prince, która zapełniała stadiony, z których nie wyszliśmy bo jako następny Piotr Szwindowski mówił o Lidze Europy. W roli gwiazdy wieczoru wystąpiła dobrze nam już znana Julia Łapińska tłumacząc nam haute couture, czyli wysokie krawiectwo. Następnie Szymon Wleklak cieszył się zwycięstwem Piotra Żyły w Mistrzostwach Świata, a jako wisienkę na torcie pod koniec usłyszeć się dał Kuba Seelau opowiadając dlaczego egranizacje mają łatwiej od ekranizacji. Współwydawczyniami były Weronika Rygielska i Natalia Kurasińska, Miłosz Derkowski panował nad sm, Kamil Wernicki przygotował muzykę a audycję realizował Kuba Seelau.
Anna Niewiadomska wraz z Moniką Kwiatkowską, która powróciła do radia po długiej przerwie, poprowadziły tę wyjątkową audycję. Artur Wiśniewski przybliżył nam zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Formule 1. Szymon Malinowski przedyskutował z prowadzącymi kwestię przesadnej poprawności politycznej na podstawie zapowiedzianej produkcji Netflix o Annie Bolońskiej. Miłosz Derkowski opowiedział o powrocie ligi mistrzów i co nas czeka w zbliżających się rozgrywkach. Julia Dachnowicz zrecenzowała najnowszy album Margaret „Maggie Vision”. Pierwszym gościem była psycholożka, Agnieszka Flisikowa, która powiedziała o depresji, jak ją leczyć, kiedy należy szukać pomocy i gdzie ją znaleźć. Drugi gość opowiedział o swoim życiu z depresją i czym jest ta choroba. Audycję zakończył Patryk Wróbel, streszczając Australian Open. Muzykę przygotowała Julia Barwińska, realizował Jakub Seelau, a Weronika Rygielska była wydawczynią.

Julia Łapińska i Mateusz von Bredow byli prowadzącymi audycji. O porażkach ekranizacji gier komputerowych opowiedział Miłosz Derkowski. Julia Dachnowicz zachęciła nas do oddawania włosów dla fundacji Rak’n’Roll, która tworzy peruki dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Kamil Wernicki przybliżył nam mało znane fakty z życia Freddiego Mercury. Julia Barwińska przygotowała listę ziół, które wzmacniają odporność, co zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest bardzo ważne. Szymon Wleklak porozmawiał z prowadzącymi o ostatnim proteście mediów. Julia Łapińska powiedziała o self-love, czyli miłości do samego siebie i dlaczego jest to ważne. Weronika Rygielska przybliżyła nam historię i obchody dnia singla w Chinach. Filmowym tematem o „Willy’s Wonderland” zakończył audycję Jakub Seelau, który równocześnie, razem z Andrzejem Dubasem realizowali całą audycję. Julia Dachnowicz odpowiedzialna była za SM i muzykę. Wydawczynią była Weronika Rygielska. 

Program poprowadziły sprawdzone i doświadczone w Radiu Ateneum Anna Niewiadomska i Viola Kleiner. Zaprosiły do audycji znanego już z naszego radia Daniela Wolaka, twórcę portalu Archiwum Polskiego Rocka. W studiu pojawił się też po raz kolejny zespół Tayka, fantastyczna grupa  muzykujących przyjaciół. Z okazji światowego dnia radia Miłosz Derkowski opowiadał  o historii tego świetnego i lubianego medium. Kamil Wernicki przedstawił szczegóły i ciekawostki słynnego utworu zespołu Queen Radio Gaga. Szymon Wleklak zachęcał do obejrzenia filmu Czarna Wdowa, a Artur Wiśniewski i Patryk Wróbel mówili o zbliżającym się sezonie F1. Wydawcą audycji był Przemek Schenk, realizował ją Kuba Seelau, a muzykę przygotowała Julia Barwińska.
Tę audycję poprowadzili Piotr Szwindowski i Mateusz von Bredow. Tak jak w poprzedniej, w tej również poruszono wątek znanej zmarłej osoby, ponieważ Miłosz Derkowski opowiedział o aktorze Ryszardzie Kotysie, czyli m.in. Paździochu z Kiepskich. Naturalnie nie zabrakło tematów sportowych. Kuba Krysiewicz skomentował galę KSW 58, a Szymon Wleklak omówił zakończone niedawno Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Potem pojawił się temat kryminalny. Julia Dachnowicz opowiedziała o "wyczynach" znanego pedofila, "Szatana z Piotrkowa". Na koniec pani Agnieszka Michajłow porozmawiała z prowadzącymi o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Audycję realizował Andrzej Dubas, muzykę przygotowała Julia Barwińska, a nad wydawaniem czuwali Julia Dachnowicz i (wirtualnie) Przemek Schenk.
_
Kolejna wyjątkowa i emocjonalna audycja za nami. W roli prowadzących usłyszeliśmy Julię Dachnowicz i Piotra Szwindowskiego. Na początku Kuba Nowakowski przeniósł nas w świat sportu i szczegółowo podsumował pierwszą połowę Premier League. Nasza prowadząca, Julka wspomniała, zmarłego już, Henryka Chmielewskiego, znanego pod pseudonimem Papcio Chmiel, autora serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. O bardzo ważnym temacie, czyli stosunku do psychiatrii w Polsce opowiedziała Natalia Kurasińska. Wraz z Miłoszem Derkowskim powróciliśmy do tematu piłki nożnej i poznaliśmy sytuację reprezentacji Polski po zmianie trenera. W 100-tną rocznicę śmierci Krzysztofa Baczyńskiego, Julia Łapińska przybliżyła życiorys i twórczość poety. Na zakończenie Szymon Wleklak przedstawił nam, głośną w ostatnich dniach, sprawę podszywania się wykładowców pod studentów. Audycję udało się zrealizować dzięki Jakubowi Seelau i Andrzejowi Dubasowi. Julia Dachnowicz, oprócz prowadzenia audycji i przygotowaniem tematu, stworzyła playlistę. Wydawaniem i SM zajęła się Weronika Rygielska.
_
W audycji Julia Łapińska i Natalia Kurasińska wróciły w roli prowadzących. Powrócił również Szymon Wleklak i zabrał nas w podróż do świata piłki, jednak tym razem ręcznej i przybliżył trwające w tym sporcie Mistrzostwa Świata. Pełen pasji do filmów Miłosz Derkowski podzielił się z nami nowinami i przemyśleniami na temat nadchodzącego serialu WandaVision i platformie Disney+. Z tematyki filmowej nie wyszliśmy jednak tak szybko, bo gościem specjalnym był niesamowity Sean Bobbitt, CEO Breakthru Films, który o niektórych rzeczach właśnie nam opowiedział jako pierwszym. Zamiast o piłce, Piotr Szwindowski mówił o Marcusie Rashfordzie, piłkarzu i o tym dlaczego nazywany mógłby być aniołem. O wpływie boysbandów na psychikę kobiet mogliśmy posłuchać z perspektywy Julii Łapińskiej oraz Natalii Kurasińskiej. Tomasz Wasielewski podzielił się z nami wrażeniami z gry Cyberpunk 2077. Na koniec Kamil Wernicki mówił o muzycznych wydarzeniach z 19.01 na przestrzeni lat, stworzył również klimatyczne muzyczne zestawienie, które towarzyszyło nam przez wieczór. Wydawczynią była Natalia Kurasińska, a wszystko się udało bo za szybą nad suwakami czuwał realizator Kuba Seelau.
_
Pierwsza audycja Radia Ateneum w 2021 roku już za nami. Poprowadzili ją Mateusz von Bredow i Piotr Szwindowski. Tematem, który przewijał się przez dużą część audycji, było to co się wydarzy w tym roku w różnych dziedzinach. I tak Miłosz Derkowski zapowiedział najciekawsze filmy mające premierę w 2021, Natalia Kurasińska i Julia Łapińska rozmawiały o nadchodzących tygodniach mody i o samej modzie na ten rok, a Jakub Krysiewicz przeanalizował, co czeka polskich fanów sportu w ciągu najbliższych miesięcy. Jedna z wykładowczyń naszej uczelni, pani Agnieszka Michajłow porozmawiała z prowadzącymi o drugiej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na zakończenie wróciliśmy do sportowego wątku. Mateusz von Bredow omówił 86. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2020, a dokładniej jego wyniki i nominowane osoby. Piotr Szwindowski natomiast powiedział o obecnej sytuacji we włoskiej "ekstraklasie", czyli Serie A. Audycję wspólnie zrealizowali Jakub Seelau i Andrzej Dubas. Wydawcą była Julia Dachnowicz, która zajęła się także muzyką i SM.
To była wyjątkowa audycja Radia Ateneum. Wyjątkowa muzyka, wyjątkowe osoby i tematy, wyjątkowy klimat, bo świąteczny. Program poprowadził jak zwykle brawurowo doskonały duet: Anna Niewiadomska i Mateusz von Bredow. Święta to czas świątecznych kolęd i piosenek. Natalia Kurasińska zaśpiewała, ale też zagrała na ukulele. Musicie tego posłuchać! W tle dzwoniła dzwonkami Julia Barwińska. Julia w audycji opowiedziała też o świątecznych atrakcjach w innych krajach, takich, których nie znamy w Polsce. Możecie się dowiedzieć, że Hiszpanie zamiast opłatkiem dzielą się i częstują chałwą. We Francji jest 13 świątecznych deserów, zamiast tradycyjnych polskich śledzi i kapusty. Dowiecie się też o popularności ogórków na niemieckich choinkach i pajęczynach w Ukrainie. Natomiast Julia Dachnowicz zrobiła w audycji bardzo wnikliwe i ciekawe podsumowanie roku w muzyce. W Radiu Ateneum nie mogło zabraknąć sportu. Jakub Krysiewicz z pasją i fachowo opowiedział o gali bokserskiej Anthonego Joshuy z Kubratem Pulewem. Piotr Szwindowski mówił o piłce nożnej w okolicach świąt, czyli o Boxing Day. Jeśli lubicie filmy, także te świąteczne, musicie posłuchać Miłosza Derkowskiego. Spora dawka propozycji do zobaczenia. Anna Niewiadomska opowiadała o nowej płycie Shawna Mendesa. A na koniec Anna i Mateusz rozmawiali z Przemkiem Schenkiem, studentem Ateneum, zaangażowanym od lat w tworzenie Radia Ateneum, współtwórcą podcastów Sport na antenie. Przemek zazwyczaj nie jest na pierwszej linii, ale jego wkład w budowanie radia jest ogromny. Poznajcie go bliżej! Audycję zrealizował Kuba Seelau, muzykę przygotowała Julia Barwińska, a wydawała program i ogarniała SM Weronika Rygielska.
To była wyjątkowa audycja Radia Ateneum, bo odbyła się z kłopotami technicznymi, których na szczęście nie usłyszycie w tym nagraniu. Program poprowadziły Natalia Kurasińska i Julia Łapińska. Dziewczyny znane są m.in. z zamiłowania do mody. Mogą o niej mówić godzinami. Ale rozmów z chłopakami o modzie się nie spodziewaliście. A Szymon Malinowski i Miłosz Derkowski ze znawstwem opowiadali w programie o modzie lat 80 ubiegłego wieku. Było o ciuchach, które na pewno nosili Wasi rodzice i które znowu wracają do łask. Za ciosem tematu modowego poszedł Piotr Szwidowski, na co dzień nasz specjalista od sportu. Opowiadał o modzie…..psiej. Tak, tak, było o sweterkach i innych fatałaszkach dla czworonogów. Możecie też usłyszeć rozmowę na temat akcji Szlachetna Paczka, szczególnie trudnej w roku z koronawirusem. Gościem programu był Artur Siedziński. Kuba Seelau opowiadał w audycji Radia Ateneum o premierze oczekiwanej gry Cyberpunk 2077. A o historiach kryminalnych mówiła Daria Dachnowicz. Świetną muzykę w programie zaproponowali Julia Łapińska, Natalia Kurasińska i Szymon Malinowski. Całość ogarnęła Weronika Rygielska.
_
Jakub Nowakowski i Piotr Szwindowski byli gospodarzami kolejnej audycji Radia Ateneum. Rozmawiali m.in. z Wojciechem Luścińskim, absolwentem Ateneum i dziennikarzem Radia Gdańsk. To była rozmowa o niełatwej pracy w mediach. Julia Łapińska i Natalia Kurasińska opowiadały o blaskach i cieniach życia i kariery Diego Maradony, zmarłego ostatnio argentyńskiego piłkarza. Miłosz Derkowski opowiadał o młodzieżowych słowach roku. Artur Wiśniewski i Szymon Malinowski mówili o pasjonującej grze komputerowej Among us. Julia Dachnowicz zmierzyła się z piosenkami świątecznymi. Szymon Wleklak mówił o otwarciu galerii handlowych. A Kuba Nowakowski podsumował Puchar Świata w skokach narciarskich. Wydawcą audycji była Weronika Rygielska, muzykę przygotowała Julia Dachnowicz, a realizował program Kuba Seelau.
Natalia Kurasińska i Szymon Malinowski wspólnie poprowadzili kolejną audycję Radia Ateneum. W programie Julia Dachnowicz opowiadała o popularnych remiksach. Kuba Krysiewicz i Kuba Nowakowski podsumowali słabe występy piłkarskiej reprezentacji Polski w Lidze Narodów. Julia Łapińska opowiadała o inspirujących i ciekawych latach 90-tych w światowej modzie. Miłosz Derkowski mówił o serialu The Mandalorian, a Natalia Kurasińska i Szymon Malinowski o serialu Gambit królowej. Szymon Wleklak oceniał Playstation 5 i Xbox Series X. Piotr Szwindowski wrócił do piłki i nagrody Golden Boya. A Weronika Rygielska spierała się odrobinę z Natalią Kurasińską o ruch body positive. Za świetną muzykę w audycji odpowiadała Julia Dachnowicz, program wydawali wspólnie Weronika Rygielska i Przemek Schenk, a zrealizował po raz pierwszy i zupełnie sam Kuba Seelau.
Weronika Rygielska z pierwszego roku dziennikarstwa Ateneum zadebiutowała jako prowadząca audycję Radia Ateneum. Wystąpiła w duecie ze świetną Anną Niewiadomską. Koniecznie musicie posłuchać ich wywiadu z Anną Laską i Katarzyną Mich z Filologii Szwedzkiej Ateneum, które opowiadały o orszaku świętej Łucji. Opowiadały i zaśpiewały. Bardzo ciekawa była też rozmowa z Anną Michałowską, absolwentką Ateneum, byłą dziennikarką Radia Gdańsk, która dziś pracuje w biurze prasowym Grupy Lotos. To rozmowa o szansach, jakie daje Ateneum i możliwościach późniejszego rozwoju w mediach i komunikacji. Julia Łapińska opowiedziała w audycji o modzie i Fashion Week i powiało wielkim światem. Artur Wiśniewski przekazał mega dawkę wiadomości o F1, a Szymon Wleklak wybrał 10 filmów roku. Kuba Seelau opowiadał natomiast o najnowszym albumie Gorillas. Julia Barwińska opracowała muzykę do audycji, Przemek Schenk był wydawcą, a Andrzej Dubas czarował dźwiękiem w reżyserce.
-
Znane wcześniej z relacjonowania protestów Strajku Kobiet, Julia Łapińska i Natalia Kurasińska tym razem zadebiutowały w roli prowadzących audycję Radia Ateneum. Rozmawiały m.in. z Dorotą Senkowską- Sakowicz koordynatorką Teatru w Oknie. Anna Niewiadomska, jako wytrawna dziennikarka, wzięła na warsztat gorący temat i zaprosiła do studia Arkadiusza Ordyńca, nauczyciela z Gdyni, który ma stanąć przed komisją dyscyplinarną za rzekome namawianie uczniów do udziału w protestach. To rozmowa o granicach wolności, wyrażania opinii, edukacji obywatelskiej i machinie urzędniczej. Szymon Malinowski i Miłosz Derkowski opowiadali o piłce nożnej, a dokładnie o Lidze Europy, a Jan Juszczuk o Lidze Mistrzów. Kuba Nowakowski i Kuba Krysiewicz analizowali rozgrywki KSW. Kuba Seelau mówił o grach planszowych na urządzeniach elektronicznych, dobrych i popularnych w czasie epidemii. Weronika Rygielska opowiadała o tym, że warto oglądać nowy serial na Netflixie „Król”. Audycję wydawał Przemek Schenk, muzykę przygotowała Julia Barwińska, Weronika Rygielska ogarniała social media, a realizował Andrzej Dubas.
-
Kolejną audycje Radia Ateneum poprowadził bardzo dobry duet stworzony przez Piotra Szwindowskiego i Jakuba Nowakowskiego. Z tematem Strajku Kobiet i nieustających protestów ulicznych wróciły Julia Łapińska i Natalia Kurasińska. Julia Dachnowicz, radiowa specjalistka od muzyki, w klimacie zaduszkowym opowiedziała o wielkich muzykach, którzy już nie żyją. Julia oprawiła też muzycznie całą audycję. Był nieśmiertelny Michael Jackson, była Whitney Houston, ale też Nirvana i John Lennon. Ada Walkowska zmierzyła się z tematem epidemii smutku i depresji, niekoniecznie spowodowanych tylko COVID-19. Temat wbrew pozorom bardzo bliski wielu młodym ludziom we współczesnym świecie. Artur Wiśniewski i Patryk Wróbel z sukcesem debiutowali w audycji z tematyką sportów motorowych. Jeśli lubicie Formułę1, musicie ich koniecznie posłuchać. Weronika Rygielska zrobiła swoje własne badania wśród studentów i wykładowców kilku uczelni na temat zdalnego studiowania. Opowiedziała, że studenci, mimo, że widzą wiele zalet, to także zauważają wady szkoły online i woleliby studiować w konwencjonalny sposób. Pytanym wykładowcom nauka zdalna się podoba. Kuba Nowakowski mówił i rozmawiał z Piotrem Szwindowskim o powołaniach na mecze reprezentacji Polski, oczywiście w piłce nożnej. Program wydawał Przemek Schenk, a realizował Andrzej Dubas.
-
W Radiu Ateneum same aktualne i ciekawe tematy. Mateusz von Bredow i Julia Dachnowicz rozmawiali z absolwentką Ateneum i reporterką TVN24 Anną Marią Kowalewską na temat pracy w telewizji i o ostatnich protestach na ulicach. O aktualnej sytuacji politycznej i społecznej, o buncie młodych, marszach i innych formach protestu mówiły także studentki Dziennikarstwa I roku Ateneum i zaangażowane w protestowanie Julia Łapińska i Natalia Kurasińska. Mieliśmy też mega dawkę sportu, o gali Genesis, El Clasico i Lechii Gdańsk mówili: Kuba Krysiewicz, Piotr Szwindowski i debiutujące w Radiu Ateneum Szymon Wleklak. Weronika Rygielska opowiedziała o ciekawej książce, reportażu Swietłany Aleksijewicz „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy”.  Za muzykę odpowiadała Julia Dachnowicz, audycję wydawał Przemek Schenk a zrealizował Andrzej Dubas.
To była wyjątkowa frajda i przyjemność, po siedmiu miesiącach pandemii koronawirusa i na przekór jej, spotkać się osobiście w Radia Ateneum. Pierwszy program po przerwie poprowadzili stęsknieni obecności w studiu Anna Niewiadomska i Mateusz von Bredow. Zaprosili do audycji Łukasza Zagórskiego, absolwenta Ateneum, a dziś dziennikarza i reportera programu Dzień Dobry TVN. To była fascynująca rozmowa o ciekawej pracy reporterskiej, o istocie spotkania z bohaterami reportaży, ale także o trudach działania w dobie pandemii. Łukasz opowiedział także o swojej niełatwej, ale optymistycznej drodze zawodowej, która poprowadziła go z Ateneum poprzez kilka redakcji aż do TVN. Ania i Mateusz rozmawiali także z Aleksandrą Sikorą, wykładowcą i specjalistą ds. marketingu w Ateneum, która mówiła o działaniach marketingowych i promocyjnych szkoły, które uruchomiła w dobie pandemii i o tym, co planuje teraz. Julia Dachnowicz opowiedziała w audycji o swoim blogu o tematyce muzycznej "Listen. Like. Add to your Spotify playlist”. Możecie czytać jej wpisy pod adresem: https://linkd.pl/c9ec. Radiowi specjaliści od sportu i piłki nożnej Piotr Szwindowski i Kuba Krysiewicz mówili o Lidze Mistrzów. A na koniec była okazja do poznania kilkorga nowych studentów I roku dziennikarstwa, którzy za chwilę będą aktywnie uczestniczyć i tworzyć Radio Ateneum. Wszystkie działania prowadziliśmy w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w trakcie pandemii koronawirusa.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
                                                                                                 ROK AKADEMICKI 2019/2020
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Za nami ostatnia audycja w tym roku akademickim. Prowadzącymi były Anna Niewiadomska i Monika Kwiatkowska. Dziewczyny przygotowały dla słuchaczy dużo letnich kawałków muzycznych, które są idealnym przerywnikiem w nostalgicznych i intensywnych rozmowach. Gośćmi audycji był m.in. Konrad Maćkowiak — wieloletni współtworzący audycje Radia Ateneum a obecnie reporter TVN24, który opowiedział tajnikach pracy reportera. Odbył się również panel dyskusyjny,  na którym poruszono kwestie nauczania online, zalety, wady i osobiste odczucia takich wykładowców jak Dr Jarosław Och, Dr Adam Łuczyński oraz Agnieszka Michajłow. Na sam koniec, prowadzące porozmawiały z przyszłą absolwentką Ateneum Gosią Budnik o minionym roku akademickim.
-

Autorką i gospodynią audycji Radia Ateneum była Monika Kwiatkowska. Rozmawiała z Piotrem Mirowiczem dziennikarzem Polsat News i wykładowcą w Ateneum na temat pracy reportera telewizyjnego w dobie koronawirusa. Pandemia zdominowała także kolejny wywiad z Marcinem Makowskim, członkiem Wszystko Dla Gdańska, o pomocy bliskim, medykom, seniorom i osobom przebywającym na kwarantannie. O maturach i sensie zdobywania wykształcenia humanistycznego Monika rozmawiała z Katarzyną Wiśniewską, absolwentką kulturoznawstwa i pedagogiki szkolnej z socjoterapią. Mateusz von Bredow próbował natomiast wprowadzić autorkę audycji w tajniki piłkarskie i opowiedział o derbach Trójmiasta. Rozmawiał też na temat bezpieczeństwa w skateparkach. Tomek Wasielewski przybliżał sytuację w USA po zabiciu przez policjanta czarnoskórego mężczyzny. Daria Dicheno, z pochodzenia Ukrainka, mówiła natomiast o trudnej sytuacji Ukraińców, także studentów w Polsce w czasie koronawirusa. Gosia Budnik rozmawiała z Kamilem Zimnickim o kulturze w Elblągu. Audycję zrealizował Andrzej Dubas, a muzykę przygotowała Magda Kulczycka. 

-

W audycji Viola Klainer i Gosia Budnik gościły zespół Gentleman. Dzień po Dniu Matki Kuba Krysiewicz mówił o rolach matek w życiu sportowców, a Daria Dichenko opowiadała słuchaczom o wielu piosenkach, ich powstawaniu i przesłaniu. Andrzej Dubas audycję zrealizował, a wydawcą był Przemek Schenk.

-
W Radiu Ateneum wiele aktualnych, także kontrowersyjnych tematów. Dziennikarze podjęli kwestie afery wokół piosenki Kazimierza Staszewskiego, a także filmu o pedofilii w kościele. Ale było też o tęsknocie i miłości w dobie koronawirusa i starcie rozgrywek niemieckiej Bundesligi. O piłkarzach rozmawiali Mateusz von Bredow i Jakub Krysiewicz. Magda Kulczycka połączyła się z Londynem i mieszkającą tam Martą Radelli. Dziewczyny rozmawiały o miłości w czasie pandemii. Gościem Radia Ateneum był nasz stały bohater i przyjaciel, świetny dziennikarz muzyczny Kamil Wicik. Anna Niewiadomska pytała redaktora o przyszłość Programu Trzeciego Polskiego Radia po tym, jak zostało unieważnione notowanie kultowej Listy Przebojów, bo wygrała je piosenka Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. O ważnym i poruszających filmie o pedofilii w polskim kościele „Zabawa w chowanego” Tomasza i Marka Sekielskich opowiadała w programie Daria Dichenko. Audycję poprowadził Mateusz von Bredow, zrealizował Andrzej Dubas, a muzykę przygotował Tomasz Wasielewski.
-
13.05.2020 cz1  Dziś w pierwszej części audycji Marta Włodarczyk gości aktora - Mateusza Burdacha. W wywiadzie m.in. o nowym serialu „SZADŹ” emitowanym w TVN Player, gdzie Mateusz gra rolę Marcina. W rozmowie także dowiecie się m.in. o wspomnieniach aktora dotyczących seriali takich jak „Korona królów” czy „Wojenne dziewczyny”. Dowiecie się także jak wygląda dzień na planie aktora, jak trafił na małe i duże ekrany. Posłuchacie także dwóch piosenek w wykonaniu Mateusza. Zapraszamy do odsłuchu.

W drugiej części audycji prowadziły Anna Niewiadomska i Gosia Budnik jak zwykle z pozytywnym nastawieniem. Ania Niewiadomska zaprosiła Pana od Kawy – Marcin Potkański. Dowiecie się wiele ciekawych rzeczy o kawie i nie tylko. Potem Kasper Gutkowski opowiedział o  finale EU masters w League of Legends. Anna Niewiadomska z Moniką Kwiatkowską podyskutowały na temat 16th Challenge. Dominik Nowak zaprosił standupera Cezarego Piżewskiego i porozmawiał o jego twórczości podczas pandemii koronawirusa. 

-
Szósta audycja online Radia Ateneum z wieloma ciekawymi gośćmi i rozmowami, nie tylko o koronawirusie. Gospodyniami programu są Anna Niewiadomska i Monika Kwiatkowska, jak zwykle pełne dobrej energii. W tle mistrz dźwięku i montażu, nasz realizator Andrzej Dubas. Viola Kleiner zaprosiła do audycji radiowca i wykładowcę, przyjaciela Radia Ateneum, dziennikarza muzycznego Kamila Wicika. To rozmowa o pracy w dobie koronawirusa, o koncertach i festiwalach, które się w tym roku nie odbędą i o całym rynku muzycznym w kryzysie, a także o tym, co robi Kamil w wolnym czasie, którego ostatnio trochę ma. Dziewczyny połączyły się także z Wojciechem Zabłockim z Nowego Jorku i rozmawiały o pandemii w USA, a potem z Agnieszką Tańską tancerką o  Międzynarodowym Dniu Tańca. Daria Dichenko rozmawiała o trudnym czasie dla fotografów z Anastasią Donchenko, a Magda Kulczycka z  surferem Jakubem Kuzią. Prowadzące program połączyły się także z Justyną Nowakowską, która zrelacjonowała swoje przeżycia i przejścia związane z jej infekcją, która mamy nadzieję nie będzie niczym poważnym. Justynie życzymy zdrowia i trzymamy za nią kciuki!
-
Kolejny program Radia Ateneum to wyjątkowa audycja autorska Marty Włodarczyk. Rozmawiała ona z dr Łukaszem Durajskim, członkiem WHO, prowadzącym program „Pogromcy medycznych mitów”, specjalistą od szczepień, ostatnio bardzo popularnym w mediach ekspertem od koronawirusa.  Rozmowa dotyczyła szczepionek na COVID, noszenia masek ochronnych, ale także odpowiedniej diety i tego, czy zamawianie jedzenia online jest teraz bezpieczne. Doktor radził też, co robić, by nie zachorować. Marta połączyła się także ze studentem, któremu udało się wydostać z Wuhan w czasie epidemii, który trafił następnie do warszawskiej izolatki. Z drugiego wywiadu możecie się dowiedzieć, z jakimi problemami zmagała się grupa studentów podczas trudnej podróży z chińskiego Wuhan przez Pekin i Dubaj, jak wyglądały pierwsze badania na koronawirusa oraz o zmaganiach Chin ze smogiem. W audycji Radia Ateneum pojawił się także Tomasz Wasielewski. Przedstawił ważny raport na temat tego, jak muzycy radzą sobie w dobie pandemii. Rozmawiał też ze specjalistą do spraw public relations o pracy zdalnej.
-
Dziennikarze Radia Ateneum nie zwalniają tempa i mimo koronawirusa i obowiązkowej izolacji, realizują kolejne audycje. Tym razem program brawurowo poprowadził Mateusz von Bredow. W audycji można posłuchać ważnej rozmowy Marty Włodarczyk z ratownikiem medycznym Karolem Bączkowskim z Gdańskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To sporo informacji o tym, jak dziś, w dobie koronawirusa, wygląda praca ratowników. Kasper Gutkowski opowiadał w programie o swojej pasji i pracy jako coach w rozgrywkach League of Legends. Ada Wallkowska wspominała swoje e-świętach Wielkanocne, które były trochę udziałem nas wszystkich. A Daria Dichenko opowiedziała o świętach w swojej rodzinnej Ukrainie. Na koniec Mateusz rozmawiał z Agnieszką Michajłow, wykładowcą i opiekunem Radia Ateneum, a na co dzień specjalistą do spraw komunikacji w Porcie Lotniczym Gdansk. Rozmowa dotyczyła pracy/nie pracy lotniska w dobie koronawirusa, trudnej sytuacji branży lotniczej i turystycznej i pespektywach na przyszłość. Audycję Radia Ateneum jak zwykle świetnie oprawił muzycznie i zmontował niezastąpiony realizator dźwięku Andrzej Dubas.
_
Koronawirus to temat, który niewątpliwie obiega cały świat. Tysiące ludzi zmaga się z epidemią. My także nie ominęliśmy tej ważnej kwestii. Marta Włodarczyk przeprowadziła wywiad z Arkiem Ratajem – dziennikarzem i fotografem, który pracował jako wykładowca w chińskim Wuhan w czasie wybuchu epidemii. Viola Kleiner porozmawiała z zespołem „Tayka” – opowiedział on o swoich planach i o zmaganiach muzyków podczas tego trudnego okresu. Z gościem z Niemiec, który przedstawił tamtejszą sytuację rozmawiała Monika Kwiatkowska. Jesteście ciekawi jak zmieniło się życie ludzi w czasie Koronawirusa? Posłuchajcie wypowiedzi Małgorzaty Budnik. Dzięki rozmowie Anny Niewiadomskiej z Arkadiuszem Ordyńcem mogliście dowiedzieć się jak wygląda nauczanie online. Nie zabrakło także ciekawej konwersacji dotyczących spędzania wolnego czasu podczas pandemii – o tym mówiła nam Ada Walkowska. To ostatnia audycja przed świętami, dlatego z okazji świąt Wielkanocnych naszym słuchaczom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia!
-
Wiecie jak na nowo zakochać się w starej miłości? Odkrywać ją raz za razem na nowo. My tak zrobiliśmy z naszym radiem. I pomyśleć, że tydzień temu była nasza pierwsza audycja online… Tym razem zamiast refleksji i przemyśleń, chcieliśmy Wam dać dużo merytorycznej i praktycznej wiedzy. Wiemy, że każdy student stawia przed sobą wiele pytań, “Jak będzie wyglądać moja obrona?”, “Jak będą wyglądały zajęcia i czy w ogóle się odbędą?”, “Co z egzaminami i sesją?” i najważniejsze “Czy mogę liczyć na pomoc ze strony szkoły w tym trudnym dla mnie okresie?”. Wasze wątpliwości rozwiewa Daria i Monika w wywiadzie z Pełnomocnikiem Rektora Prof. nadzw. dr hab. Marcinem Krawczyńskim. Była też emocjonująca rozmowa Marty Włodarczyk z mieszkanką Sycylii, o tym, jak wygląda sytuacja u nich. Anna Niewiadomska, nasza znawczyni i recenzentka filmów, opowiedziała o przejmująco, adekwatnym dziele “Trzy metry od siebie”. Kasper wraz z Kubą dali ciekawe i praktyczne wskazówki jak stworzyć własny podcast i opowiedzieli o swojej drodze przez góry i doliny. Kuba opowiedział, jak można sobie poradzić bez sportu. A na sam koniec możecie również usłyszeć interesujący wywiad Darii z muzykiem Keatsu. Naszymi prowadzącymi byli Daria i Piotr.
-
My studenci Dziennikarstwa Ateneum, twórcy cotygodniowej audycji radiowej, postanowiliśmy nie dać się pokonać koronawirusowi. Po krótkiej przerwie wróciliśmy do robienia programu. Nasz powrót był trochę sentymentalny, bo każdy z nas mocno, aczkolwiek inaczej przeżywa czas pandemii koronawirusa. Posłuchajcie programu. I do usłyszenia w kolejnym.
-
Czwarty marca jest wyjątkowym dniem dla naszej redakcji, gdyż możemy ogłosić, że nasz autorski podcast sportowy „Sport na A(n)tenie” został oficjalnie zainaugurowany i będzie pojawiał się w każdy piątek na platformie Soundcloud. „Sport na A(n)tenie” to przede wszystkim najświeższe informacje ze świata sportu, ale również alternatywny punkt widzenia na sprawy, które nie powinny, ale mają niepodważalny wpływ na rywalizację sportową. Watro dodać, że w najbliższym czasie możecie spodziewać się znanych osobistości ze świata trójmiejskiego sportu. W Radiu Ateneum też powiew świeżości, a mianowicie audycja została poprowadzona przez Kaspra Gutkowskiego i debiutującego Kubę Nowakowskiego. Rozpoczęliśmy od rozmowy z członkami zespołu reggae o nazwie Majestic, którzy zaszczepili w nas dużą ilość luzu i opowiedzieli nam, jak taki zespół funkcjonuje. Podtrzymując muzyczny temat, porozmawialiśmy o reprezentantach Polski na Eurowizji i przybliżyliśmy sylwetkę Alicji Szemplińskiej, czyli przyszłej reprezentantki naszego kraju w największym show muzycznym w Europie. Po muzyce przyszła kolej na część sportową, w której omówiliśmy El Classico, czyli najbardziej elektryzujący mecz na świecie pomiędzy FC Barceloną i Realem Madryt, który co roku bije rekordy oglądalności na całym świecie. To samo możemy powiedzieć o walce Deontaya Wildera i Tysona Fury’ego, o której również trochę powiedzieliśmy. W międzyczasie dyskutowaliśmy także na temat najgłośniejszego filmu ostatnich tygodni. Koreański „Parasite” pokazał, że Hollywood nie musi być zdominowane przez Amerykanów, a my podywagowaliśmy, czy taki trend jest możliwy do utrzymania. Na deser zostawiliśmy No sugar challenge, w którym zakazane jest spożywanie jakiegokolwiek cukru, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
-
Ostatnia lutowa audycja przyniosła wiele wciągających tematów, a wśród nich nie zabrakło sportu, kinematografii i wątków kryminalnych. Prowadzący, Daria Dichenko i Piotr Szwindowski, rozpoczęli program od rozmowy na temat polskiego krótkometrażowego serialu „Kontrola”, który bije rekordy popularności zarówno w Polsce jak i za granicą. Następnie opowiedzieliśmy historię najbardziej znanego kibica Watfordu czyli Eltona Johna. Wspomniany wcześniej wątek kryminalny obejmował temat morderstw dzieci z Atlanty w latach 70. Rewanżowe starcie pomiędzy Deontayem Wilderem i Tysonem Furym było kolejnym tematem naszej audycji, w którym spróbowaliśmy dociec, dlaczego walka skończyła się w taki sposób. Ponadto omówiliśmy zakończone i nadchodzące spotkania w ramach 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Na koniec odwiedził nas muzyk Dave Kowalski, który opowiedział nam między innymi o graniu na ulicy, a wywiad zwieńczył wykonaniem swoich autorskich piosenek.
-
Audycję Radia Ateneum rozpoczęliśmy od rozmowy na temat DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Powiedzieliśmy, jakie problemy mogą czekać na takich ludzi i jakie formy terapii mogą być pomocne. Następnie prowadzące, Ania Niewiadomska i Monika Kwiatkowska zaprosiły słuchaczy na pogawędkę z Agnieszką Dunal, która tworzy makramy. Dyskwalifikacja Manchesteru City w piłkarskiej Lidze Mistrzów była głównym tematem naszej sekcji sportowej, a w części muzycznej przedstawiliśmy najgorętsze nowości na rynku. Kropką nad "i" była rozmowa z Piotrem Mirowiczem, reporterem Polsat News w Gdańsku, który opowiedział nam o swoich obowiązkach i drodze, jaką musiał przebyć, aby pracować w telewizji.
-
Dzisiejszego wieczora audycja Radia Ateneum w dużej części skupiała się na obszernych wywiadach z ciekawymi osobami ze świata gdańskiego sportu oraz muzyki, ale nie zabrakło również tematów spoza naszego regionu. Prowadzące, Daria Dichenko i Ania Niewiadomska rozpoczęły od zaproszenia na wywiad z wokalistą Marcinem "Vincentem" Wincenciakiem, który opowiedział nam o swoich najnowszych projektach. Następnie porozmawialiśmy o ciekawostkach oraz tajemnicach związanych z nadchodzącym świętem zakochanych. Kolejnym gościem naszej audycji był Piotr Górniewicz, między innymi trener młodzieżowej drużyny Gryfa Słupsk. Tematem stawiającym dzisiejszą kropkę nad "i" było omówienie gali wręczenia Oscarów, czyli najbardziej prestiżowych nagród filmowych.
-
Program prowadzili Marta Włodarczyk i Mateusz von Bredowa. Rozpoczęliśmy od wywiadu z Michałem Jacaszkiem. Jest on producentem dźwiękowym, a znany jest z produkcji muzyki do takich hitów filmowych jak polska „Sala Samobójców” lub międzynarodowy „November”. Następną częścią naszego repertuaru była rozmowa na temat koronawirusa, która zawierała informacje o jego objawach, liczbie zakażonych oraz jak najlepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. W sekcji sportowej zapowiedzieliśmy powrót Ekstraklasy po dwumiesięcznej przerwie zimowej. Drugim gościem naszej audycji był Daniel Wolak, autor „Archiwum Polskiego Rocka”, która jak sama nazwa wskazuje, przypomina o wszystkich wielkich rockowych utworach w naszej historii. Rubryka filmowa zakończyła naszą audycję, a w niej zrecenzowaliśmy film „Le Mans ‘66’ ” oraz opowiedzieliśmy o amerykańskim serialu dramatycznym pod tytułem „Opowieść podręcznej".
-
W Radiu Ateneum, w cotygodniowej audycji studentów dziennikarstwa, rozmawialiśmy o sporcie, muzyce oraz o świecie książek i tańca. Role prowadzących pełnili Monika Kwiatkowska i Kasper Gutkowski. Audycja rozpoczęła się od wywiadu z Adrianem „Lipskeem” Lipińskim, tancerzem i choreografem, który miał okazję wystąpić w finałowym odcinku popularnego talent show „Mam Talent”. Kolejnym punktem naszej audycji była rozmowa na temat długów klubów piłkarskich oraz o duńskiej drużynie Broendby, która tych długów bardzo umiejętnie unika. Dodatkowo odpowiedzieliśmy na pytanie, czy właśnie zaczyna się nowa era w futbolu. Nie mogliśmy również pominąć tragicznej śmierci Koby’ego Bryanta. W części kulturalnej omówiliśmy najbardziej oczekiwane książki w bieżącym roku i sylwetki naszych odkryć muzycznych. Wokalista Marcin ”Molend” Molendowski był naszym ostatnim gościem i w rozmowie staraliśmy się dociec, jak skutecznie pogodzić karierę z nauką.
_
W audycji Radia Ateneum skupiliśmy się na ważnych problemach społecznych, ale nie zabrakło też sportu i muzyki. Gościem prowadzących, Ani Niewiadomskiej i Moniki Kwiatkowskiej, była przedstawicielka pedagogicznego koła naukowego COGNITA w Ateneum, Dorota Jankowiak-Dąbrowska. Głównym tematem rozmowy była konferencja naukowa na temat "wykorzystania seksualnego dzieci", która jest planowana w naszej uczelni. Kolejnym gościem audycji była, pochodząca z Ukrainy, Natalia Szewczenko, która opowiedziała o swojej perspektywie na życie imigranta w Polsce i innych częściach Europy. W sportowej części programu mówiliśmy o gali UFC 246. Nasza uwaga została poświęcona sławnemu Connorowi McGregorowi i jego zwycięstwie. Finałową częścią audycji była zapowiedź najciekawszych koncertów muzycznych, które odbędą się na Pomorzu w 2020 roku.
_
Audycja była wypełniona wieloma tematami, ale na pierwszy plan wybijały się sport i muzyka. Prowadzący Ada Walkowska i Kasper Gutkowski zaczęli od rozmowy na temat pomocy sportowców dla Australii, którą trawią ogromne pożary. Następnie mówiliśmy o globalizacji piłki nożnej i podsumowaliśmy pierwszą połowę obecnego sezonu Premier League. Nie było to jedyne podsumowanie, bo nasi słuchacze mieli też możliwość wysłuchania drugiej części zestawienia najlepszych utworów muzycznych ostatniej dekady. Nuta kryminału subtelnie wdarła się do naszej audycji, za sprawą Oj Simpsona i jego „domniemanego morderstwa”, za które nigdy nie został skazany.  Finalna część naszej audycji została zadedykowana zwycięzcy popularnego „Idola” Mariuszowi Dybie, któremu towarzyszył inny uczestnik programu Tomasz Fridrych. Wywiad kręcił się wokół tematów muzycznych, a konkretniej jak popularne talent-show zmienia życie uczestników oraz jak radzić sobie ze stresem podczas występów na żywo. Puentą rozmowy jak i całej audycji było wykonanie na żywo kilku piosenek, zarówno z ich własnego jak i  międzynarodowego repertuaru.
-
Noworoczna audycja Radia Ateneum przyniosła wyjątkowo dużą liczbę różnych tematów, przez które przeprowadziła nas para prowadzących Daria Dichenko oraz Krzysztof Dunaj. Zaczęliśmy od rozmowy na temat nieodpuszczających pożarów w Australii. W części filmowej zapowiedzieliśmy najciekawsze premiery w nadchodzącym roku, a następnie zrecenzowaliśmy film „Więzienny Mecz”. Część sportowa kręciła się wokół piłki nożnej i skoków narciarskich. Podsumowaliśmy Turniej Czterech Skoczni, który wygrał Dawid Kubacki i przypomnieliśmy, co działo się w 2019 roku w najpopularniejszym sporcie świata. Postaraliśmy się również odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego nie istnieje najlepszy zawodnik wszechczasów?”. Jednym z naszych gości był Hubert Kurkiewicz, gdański muzyk, który opowiedział nam o swoich doświadczeniach związanych ze światem muzyki. Finalną częścią audycji był wywiad z Marcinem Spennerem, finalistą programu X-Factor, który opowiedział nam, jaki wpływ na jego życie miał popularny talent-show oraz jak najlepiej zrobić z niego użytek.
-
Ostatnia w tym roku audycja Radia Ateneum była wypełniona wieloma tematami. Nie zabrakło też interesujących gości. Pierwszym punktem naszej audycji był wywiad przeprowadzony przez współprowadzącą Martę Włodarczyk. Gościem rozmowy był lider zespołu Black Jeans, Adam Kalinowski, który starał się opisać, jak wygląda praca w zespole muzycznym. Następnie druga połowa duetu prowadzących, Mateusz von Bredov wraz z gośćmi omówił wylosowane pary 1/8 finału Ligi Mistrzów. Rozbudowując temat sportowy pomówiliśmy o piłkarzach z "sercem na dłoni” oraz o właśnie zakończonej gali UFC 245. Drugim gościem tego wieczora był Daniel Wolak, autor książki „Archiwum Polskiego Rocka”, który jest jednym w swoim rodzaju katalogiem polskich płyt z muzyką rockową. Na koniec przybliżyliśmy zwyczaje świąteczne na Ukrainie, te podobne do naszych i te kompletnie „z innej bajki”. Na zakończenie zaśpiewaliśmy kilka kolęd, które przypomniały, że święta już tuż tuż.
-
Rolę prowadzących pełniły Ania Niewiadomska oraz Viola Kleiner. Audycja rozpoczęła się od rozmowy z Arturem Siedzińskim ze Szlachetnej Paczki. Następnie pomówiliśmy o najnowszym filmie dokumentalnym TOPR-u. W ramach sportowej części podyskutowaliśmy o rewanżowej walce Joshua-Ruiz oraz o tym kto ma największe szanse na wygranie NBA. Kolejnym punktem naszego programu był wywiad z muzykiem Romanem Walczakiem, który po rozmowie zagrał kilka autorskich utworów na żywo. Na koniec odwiedził nas finalista tegorocznej edycji "Mam Talent", Łukasz Chwieduk, który jest ekspertem w dziedzinie freestyle football'u. Najpierw odpowiedział na kilka pytań, a potem zaprezentował nam swoje umiejętności.
-
Parę prowadzących tworzyli Tomek i Kasper a muzykę przygotowała Daria. Grudzień to miesiąc świąteczny, a więc pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że audycja rozpoczęła się od pogawędki na temat ulubionych i najlepszych filmów związanych z tym okresem. Porozmawialiśmy również o prezentach i o tym, co warto kupić pod choinkę. W części sportowej zapowiedzieliśmy galę UFC 245, a także przedyskutowaliśmy kontrowersyjne wyniki plebiscytu na najlepszego piłkarza świata, Złotej Piłki „France Football”. Głównym tematem było jednak podsumowanie losowania EURO 2020. Opisaliśmy wszystkie grupy najważniejszego turnieju na starym kontynencie oraz spróbowaliśmy przewidzieć, jak poradzi sobie reprezentacja Polski. Kolejnym elementem naszej audycji była recenzja filmu „Na Noże” z Danielem Craigiem, Chrisem Evansem oraz Aną de Armas w rolach głównych. Na koniec przedstawiliśmy nasze propozycje dotyczące seriali na jesień, między innymi "Wiedźmina".
-
Listopad zbliża do końca, a to oznacza, że ta audycja była ostatnią w tym miesiącu. Parę prowadzących tworzyli Marta Włodarczyk i Mateusz von Bredow. Zaczęliśmy od wyjaśnień, dlaczego warto adoptować zwierzęta, zamiast je kupować. Mówiliśmy również o piłce nożnej od strony trybun, gdzie opisaliśmy inną perspektywę najpopularniejszego sportu świata. Następnym punktem naszej audycji była rozmowa na temat zbieractwa i o sposobach na pozbycie się zbędnych rzeczy. Poruszyliśmy także wątek kryminalny, którego tematem było zabójstwo studentów z 97 roku. Naszym gościem specjalnym był projektant mody Oskar Podolski, który ma na koncie kampanie dla takich firm jak „Diverse” lub „Answer.com”. Dodatkowo Marta Białek i Natalia Podlecka zaprosiły nas na konkurs języka angielskiego „Athenaeum”, którego są organizatorkami. Na koniec nasza redakcja sportowa poruszyła temat Polaków w NBA, inauguracji sezonu w skokach narciarskich oraz meczach Ligi Mistrzów.
-
Audycję poprowadzili Marta Włodarczyk i Tomek Wasilewski, a muzykę przygotował Kuba Krysiewicz. Rozmawialiśmy o książce „Wisła w Ogniu” Szymona Jadczaka, która opisuje proces przejmowania Wisły Kraków przez bandytów. Następnie mówiliśmy o popularnym Gargamelu i o fenomenie jego sukcesu, a także zapowiedzieliśmy kontynuację amerykańskiego serialu „Breaking Bad”. Nasz cykl sportowy skupił się głównie na meczach polskiej reprezentacji w piłce nożnej w ramach eliminacji do EURO 2020.  Podyskutowaliśmy również o pamięci jako narzędziu, które nie zawsze jest dobrze wykorzystywane i mechanizmie zapamiętywania. Kolejnym tematem naszej audycji była gra „Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana”, która rozszerza model tej samej gry z bestsellerowej produkcji polskiego studia CD PROJEKT RED pod tytułem „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Na zakończenie przygotowaliśmy rozmowę z Gracjanem Kalandykiem, byłym uczestnikiem programu „X-Factor”, który podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z programu, a także powiedział nam o swoich planach na przyszłość. Gwoździem programu była premiera najnowszego singla Gracjana pod tytułem „Wilk”.
-

Audycję prowadziły Monika Kwiatkowska i Ania Niewiadomska, która również była odpowiedzialna za dobór muzyki. Rozpoczęliśmy od tematu „prawie sportowego”, a mianowicie o rozwoju e-sportu w Polsce. Następnie skupiliśmy się na najważniejszych weekendowych spotkaniach piłkarskich, które zostały poddane analizie przez naszych ekspertów. „Football widziany oczami kreatora mody” zwieńczył sportową część naszej audycji. Dla zainteresowanych kinem przygotowaliśmy zapowiedź najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda, także recenzje dokumentu „Everybody’s Everything” opowiadającego o  kontrowersyjnym artyście, Lil Peep’ie. Naszym gościem specjalnym był Marek Brand, twórca teatru „Zielony Wiatrak”, a także laureat wielu prestiżowych nagród w świecie teatralnym. Opowiedział między innymi o Festiwalu Kultury Żydowskiej. W końcówce audycji pomówiliśmy o akcji „Cyrk bez zwierząt” i zaprezentowaliśmy Wam sondę z okazji Dnia Niepodległości, w której zapytaliśmy gdańszczan, jak celebrują to święto i co ono dla nich znaczy.

_
Kolejna środa oznaczała kolejną audycje Radia Ateneum, której prowadzącymi byli Viola Kleiner i Mateusz von Bredow ,a muzykę przygotowała Klaudia Kaczmarek. Nasza audycja rozpoczęła się dość poważnie a mianowicie pani doktor nauk społecznych w zakresie psychologii Agata Rudnik wypowiedziała się na temat mobbingu w miejscu pracy i wyjaśniła jak sobie z nim radzić. Następnie rozmawialiśmy o wyjazdach turystycznych na Ukrainę a także o „budżetowym podróżowaniu” na Sycylię. Odwiedził nas również rockowy zespól „Restless Sea”. Członkowie zespołu opowiedzieli nam jak nam o swoich początkach oraz o tym jak wyglądają ich relacje po długim czasie grania ze sobą. Na koniec zaprezentowali nam trzy utwory z ich repertuaru. Nie zabrakło również sportu a konkretniej przybliżyliśmy wam galę KSW 51. Ponadto odpowiedzieliśmy sobie na dość nurtujące i niejednoznaczne pytanie „Co to jest sztuka?”. Na deser omówiliśmy artystyczny listopad w Trójmieście czyli na co warto wybrać się do kina, teatru lub galerii.
_
Kolejna środa oznaczała kolejną audycje Radia Ateneum, której prowadzącymi byli Viola Kleiner i Mateusz von Bredow ,a muzykę przygotowała Klaudia Kaczmarek. Nasza audycja rozpoczęła się dość poważnie a mianowicie pani doktor nauk społecznych w zakresie psychologii Agata Rudnik wypowiedziała się na temat mobbingu w miejscu pracy i wyjaśniła jak sobie z nim radzić. Następnie rozmawialiśmy o wyjazdach turystycznych na Ukrainę a także o „budżetowym podróżowaniu” na Sycylię. Odwiedził nas również rockowy zespól „Restless Sea”. Członkowie zespołu opowiedzieli nam jak nam o swoich początkach oraz o tym jak wyglądają ich relacje po długim czasie grania ze sobą. Na koniec zaprezentowali nam trzy utwory z ich repertuaru. Nie zabrakło również sportu a konkretniej przybliżyliśmy wam galę KSW 51. Ponadto odpowiedzieliśmy sobie na dość nurtujące i niejednoznaczne pytanie „Co to jest sztuka?”. Na deser omówiliśmy artystyczny listopad w Trójmieście czyli na co warto wybrać się do kina, teatru lub galerii.
_
Audycję prowadziły Anna Maria i Marta Włodarczyk. Anna Niewiadomska w rozmowie z Arturem Siedzińskim przybliżyli ideę Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Jakub Nowakowski i Jakub Krysiewicz podsumowali 9 kolejkę Premier League, Mikołaj Niczyporowicz wtajemniczył słuchaczy w pierwsze rozgrywki NBA, a Piotr Szwindowski przedstawił swoje wrażenia i spekulacje na temat  Ligi Mistrzów. Mateusz von Bredow pokazał nam odmienny ogląd na konflikt hiszpańsko kataloński. O książce, która pomaga zrozumieć ludzkie mechanizmy wypowiadała się Daria Dichenko.  Ada Walkowska omówiła zjawisko rutyny, Anna Marciszewicz wyjaśniła na czym polega seksualizacja kobiet w Ameryce, zaś Gosia Budnik opowiedziała o najbardziej rozpowszechnionym języku pomocniczym.
_

Przyszedł najwyższy czas na rozpoczęcie kolejnej edycji Radia Ateneum. Tym razem prowadzącymi byli Ania Niewiadomska i Mateusz von Bredow, a tematów było naprawdę wiele. Między innymi rozmawialiśmy o „idiotkach” lub o tym, dlaczego czasem warto zrobić sobie przerwę od kawy. Dla fanów kina przygotowaliśmy recenzje najnowszego hitu Todda Phillipsa pod tytułem „Joker”. Nie zabrakło również sportu, a konkretniej naszej ukochanej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ona właśnie przypieczętowała awans na EURO 2020. Nowy rok akademicki oznacza również nowych studentów dziennikarstwa, którzy opowiedzieli nam o pierwszych doświadczeniach na studiach. Mówili, dlaczego wybrali ten kierunek. Poruszyliśmy też temat kampanii wyborczej. Przygotowaliśmy dla Was sondę wyborczą na temat chęci do głosowania oraz zaufania do polityków. Wisienką na torcie była rozmowa z dr. Ochem. Specjalnie dla nas skomentował wyniki wyborów do sejmu i senatu, a także podzielił się z nami przemyśleniami o najbliższych czterech latach w polskiej polityce.

ROK AKAREMICKI 2018/2019
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Stało się, co musiało nadejść. Taką koleją rzeczy jest ostatnia audycja w tym sezonie. Prowadzącymi byli Anna Maria Kowalewska i Krzysztof Dunaj. Program współtworzyli m.in. Justyna Nowakowska, Anna Niewiadomska, Monika Kwiatkowska i Artur Tusk. Było o narkotykach, komiksach (niekoniecznie dla dzieci) oraz o niespodziankach od Marvela. Viola przeprowadziła wywiad z liderem grupy Blue Willmingtons. Na koniec były wspominki Radiomaniaków, pełne zwierzeń, wzruszeń i śmiechu.

Dziękujemy naszym wspaniałym opiekunom, współtworzącym audycje oraz słuchaczom za wspólnie spędzony rok w Radiu Ateneum.

Do usłyszenia w październiku :-)
__
Podczas tej audycji było bardzo muzycznie, „z przytupem” i  chilloutowo. Gośćmi specjalnymi byli Anna Klein, wokalistka The Moon oraz Klaudia Kułakowska i Mateusz Ostapiuk z grupy Restless Sea. Prowadzącymi były Anna Niewiadomska i Viola Kleiner. Dlaczego zmienia się nasz klimat, co wspólnego ma nostalgia z grami komputerowymi, jak podążać w kierunku sukcesu na ścieżce zawodowej lub jak randkować w XXI wieku? Współtworzący ten program: Justyna Nowakowska, Monika Kwiatkowska, Małgorzata Nowakiewicz i Artur Tusk dotarli do najgłębszych źródeł, by zgłębić te sprawy.
__

Audycję prowadzili, debiutująca w tej roli, Agata Cieślik oraz Paweł Tabędzki. Artur Tusk opowiedział o „Pułapkach myślenia” Daniela Kahnemana. Daria Dichenko wyjaśniła znaczenie akcji #codziennie5, a Jerzy Łączyński przybliżył ideę World Class Cocktail Festivalu. Justyna Nowakowska podpowiedziała, jak radzić sobie z upałami. Tomek Wasielewski poradził, jak przygotować się do Pol’and’Rock Festivalu. Z kolei Magda Kulczycka wraz z Martą Radelli rozmawiały o związkach na odległość.

-

Różnorodność audycji zapewniły ciekawe tematy, świetna muzyka oraz wielu gości. Prowadzącymi byli Anna Niewiadomska i Mateusz von Bredow. Viola Kleiner przeprowadziła wywiad z zespołem Rebel Day. Monika Kwiatkowska rozmawiała z Justyną Krause o najbardziej pożądanym zawodzie w dobie IT. Gosia Budnik opowiedziała o V Trójmiejskim Marszu Równości. Następnie Ada Walkowska wraz z Walerią Cywulą wprowadziły piękny białoruski klimat, a Agata wyczekiwany wakacyjny powiew.

-

Audycja z cyklu ‘wyjątkowych’, przede wszystkim z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Prowadzącymi były Anna Niewiadomska i Monika Kwiatkowska w towarzystwie Dominiki, Nadii, Oliwii, Oliviera, Wiktora i Stasia. Były konkursy, zabawy i interesujące zwierzenia. Oprócz tego Agata Cieślik podsumowała wybory do Europarlamentu 2019. Justyna Nowakowska analizowała pierwszy okres życia człowieka, czyli dzieciństwo dawniej i dziś. Z kolei Daria Dichenko opisała słowami, jak „to” wygląda na Ukrainie. Nie zabrakło też sportowego klimatu, który zapewnił nam Mateusz von Bredow i opowiedział o Mistrzostwach U20.

-

Justyna Nowakowska i Mateusz von Bredow wystąpili w rolach prowadzących. Było muzycznie, filmowo i uczuciowo. Anna Niewiadomska rozmawiała z gitarzystą basowym Krzysztofem Hnatiukiem, a Viola Kleiner z Dawidem i Pawłem z zespołu Spitfish. Tomek Wasielewski opowiedział o „Wiedźminie”, powstającym serialu Netflixa. Daria Dichenko przybliżyła nam istotę mody na „zero waste”. Było o trudnych relacjach matek z dziećmi, a także o znanym psychopacie. Udanie debiutował Artur Tusk, który zrecenzował film „Podły, okrutny, zły” oraz przedstawił sylwetkę głównego bohatera.

-

Monika Kwiatkowska i Jerzy Łączyński prowadzili tę audycję. Gościli Olę Adamczyk, z którą rozmawiali o zwolnionych z teorii. Viola Kleiner przeprowadziła wywiad z zespołem The Dames, którzy uświetnili program mini koncertem akustycznym. W dalszej kolejności prowadzący rozprawiali o bajce dla dorosłych, czyli o czymś szczególnie interesującym fanów filmów Marvela. Anna Niewiadomska podzieliła się z nami wrażeniami z koncertu Lenny’ego Kravitza. Z kolei Tomek Wasielewski opowiedział o pewnym magicznym pudełku, czyli o najnowszej PlayStation (PS5).

-

Tym razem audycja nietypowa, tzw. „Sztafeta kobiet”. Jak nazwa wskazuje, prowadzącymi była żeńska część załogi Radia Ateneum. Jako pierwsza wystąpiła Gosia Budnik, która szczegółowo przedstawiła najciekawsze zbliżające się wydarzenia w Trójmieście. Następnie Daria Dichenko zabrała nas do świata muzyki ukraińskiej. Justyna Nowakowska w niezwykle interesujący sposób pouczyła nas, jak pielęgnować swoje włosy. Z kolei  Anna Niewiadomska wplotła w ten temat aspekt filmowy. Całość okraszała wyjątkowa muzyka, przygotowana przez prowadzące.

-

Audycje prowadziły Monika Kwiatkowska i Gosia Budnik, która udanie debiutowała w tej roli. Wszem wobec towarzyszy nam strajk nauczycieli, więc nie mogło się obyć bez tego tematu. Agata opowiedziała o nastrojach towarzyszących tegorocznym maturzystom, a Krzysztof rozmawiał na ten temat z Arkadiuszem Ordyńcem, nauczycielem historii z gdyńskiego liceum. Jednak nie samym strajkiem człowiek życie, dlatego Monika zabrała nas w magiczny świat Energylandii, a Justyna przedstawiła rytuały i tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Następnie Ania Niewiadomska i jej gość, Andrzej Zengteler, porozmawiali o ‘sympatycznej’ aktywności w każdym wieku (przyp.red. niezwykle inspirującej). Daria przybliżyła sylwetki ukraińskich i polskich „Szlachetnych włóczęgów”. Wysłuchaliśmy też nagrania, wywiadu Przemka z piłkarzem ręcznym Karolem Szwęchem.

-
- 

Prowadzącymi byli  Ada Walkowska i Mateusz von Bredow. Jerzy łączyński przedstawił propozycje seriali, które warto obejrzeć. Udanie debiutowała Gosia Budnik, która gościła tatuażystę Filipa Grzelaka. Filip opowiedział Gosi o sensie tatuowania, a Annie Marii o realiach życia w Anglii. Z kolei Paweł Tabędzki wniósł do audycji sportowy powiew i wieści o szansach Lechii Gdańsk na historyczny sukces. Natomiast Anna Niewiadomska podzieliła się wrażeniami z koncertu bardzo uzdolnionego i urodziwego Kanadyjczyka.

Role prowadzących pełnili Monika Kwiatkowska i Jerzy Łączyński - w towarzystwie wyjątkowego gościa dziewięcioletniej Nadii. Monika wyjaśniła, czym jest Mevo. Justyna Nowakowska opowiedziała o dwubiegunowości u ludzi, a Tomek Wasielewski o zjawisku hikikomori. Z kolei Daria Dichenko przybliżyła nam historię zespołu The 1975. Przemek Schenk przygotował nagrany wywiad z najlepszym polskim wrestlerem Kamilem Aleksandrem. Mateusz opowiedział o karuzeli trenerskiej w polskiej Ekstraklasie, a Krzysztof Dunaj i Przemek o Derbach Trójmiasta.

Audycje prowadziły Anna Niewiadomska i Justyna Nowakowska. Gościem specjalnym był jeden z najlepszych dziennikarzy muzycznych w kraju Kamil Wicik. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie zagraniczne gwiazdy muzyki odwiedzą w tym roku Polskę – koniecznie posłuchajcie! Ada Walkowska przybliżyła różnice między mózgami u kobiet i u mężczyzn. Daria Dichenko zaraziła nas fascynacją fotografią, a Justyna zabrała nas w magiczny świat teatru. Krzysztof Dunaj i Mateusz von Bredow przedstawili swoje opinie dotyczące meczów reprezentacji Polski. Odsłuchaliśmy nagranych wywiadów Przemka Schenka z zawodniczką karate Sarą Elwart oraz Małgorzaty Nowakiewicz z muzykiem Janem Kurkiem.

W roli prowadzących wystąpili Wojciech Krukowicz i Mateusz von Bredow. Justyna Nowakowska opowiedziała o Dniu Wiosny, a Ania Niewiadomska o Dniu Frankofonii. Tomek Wasielewski przedstawił gry komputerowe w formie sztuki. Magda Kulczycka gościła  Jakuba Rosińskiego, instruktora kitesurfingu. Odsłuchaliśmy wywiadu z Anią Kwaśnik i Wają Jabłonowską, nagranego przez Darię Dichenko, o głównych problemach uchodźców i imigrantów.

Audycję prowadzili Anna Maria Kowalewska i Mateusz von Bredow. Justyna Nowakowska, z okazji jutrzejszego Światowego Dnia Nerek, opowiedziała o znaczeniu tego organu w naszym życiu. Daria Dichenko przybliżyła „Szwedzką teorię miłości”. Ada Walkowska przedstawiła zalety afirmacji, a Magda Kulczycka pozytywne aspekty morsowania. Dzięki Annie Niewiadomskiej poznaliśmy się bliżej z muzyką formacji Postmodern Jukebox. Anna Maria Kowalewska opowiedziała o swoim programie „Na schodach”, a Przemek Schenk o filmach sportowych wartych obejrzenia.

Prowadzącymi tę audycję byli Daria Dichenko i Paweł Tabędzki. Zdradzili, czym Ukraina kusi Polaków oraz jak najłatwiej dostać się z Gdańska do tego kraju. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet Justyna Nowakowska przybliżyła nam istotę tego święta, Jerzy Łączyński zaproponował najciekawsze prezenty dla Pań a Nadia Łanowska najlepsze miejsca do świętowania. Tomasz Wasielewski zrecenzował książkę „Nie hańbi” Olgi Gitkiewicz. Na koniec Wojciech Krukowicz opowiedział o filmie „Kapitan Marvel”.

Role prowadzących pełnili Justyna Nowakowska i Mateusz von Bredow. Anna Maria Kowalewska rozmawiała z tatuażystą Filipem Grzelakiem. Ada Walkowska wyjaśniła, do czego zdolny jest ludzki mózg. Justyna poradziła, jak zdrowo przywitać wiosnę. Na „deser” najciekawsze informacje o tegorocznych Oskarach w wykonaniu Anny Niewiadomskiej.

Audycję prowadziły Anna Niewiadomska i Viola Klejner. świętowaliśmy światowy Dzień Radia. Gośćmi specjalnymi byli red. Agnieszka Michajłow i Wojtek Luściński, który był pierwszym prowadzącym w Radiu Ateneum. Była niespodzianka urodzinowa ;) Odsłuchaliśmy wywiadu z zawodnikiem MMA Bartoszem Leśko, który przeprowadził Przemek Schenk. Paweł Tabędzki opowiedział o Konferencji Bliskowschodniej, a Mateusz von Bredow o pierwszym w Polsce zimowym turnieju  Beach Soccer'a. Z kolei Nadia Łanowska przedstawiła interesujące propozycje na udane Walentynki w pojedynkę.

19.12.2018

Świąteczny nastrój opanował Radio Ateneum. Role prowadzących pełnili Krzysztof Dunaj i Mateusz von Bredow. Wyjątkowy klimat zapewniła radiowa Wigilia, zorganizowana przez wszystkich współtworzących, słyszalna w tle podczas audycji. Było sympatycznie i smacznie. Były kolędy śpiewane na żywo przez Darię Dichenko i Adę Walkowską, przy akompaniamencie Tomka Wasielewskiego. Justyna Nowakowska opowiedziała o kaszubskich zwyczajach bożonarodzeniowych. Ania Niewiadomska i Monika Kwiatkowska gościły Paulinę Ołów, z którą rozmawiały o akcji „Kombatanci na Kresach”. Poza tym były rozmowy o podróżach, rozgrzewających napojach, nowych zwyczajach wigilijnych, gwiazdkowych propozycjach filmowych, muzycznych wydarzeniach w nadchodzącym roku i …niespodzianka urodzinowa!  Był opłatek oraz życzenia od Władz Uczelni i Wykładowców Ateneum. Na koniec wspólne kolędowanie. Życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku 2019 :)

12.12.2018

Tym razem prowadzącymi były Anna Maria Kowalewska i, po raz pierwszy w tej roli, Justyna Nowakowska. Anna Marciszewicz zaprosiła  Sylwię Siwierską, która opowiedziała o swojej pracy, będącej jednocześnie jej pasją. Daria Dichenko nagrała wywiad z Michałem Szczęśniakiem, który opowiedział o podróży na Antarktydę i o swojej książce. Mateusz von Bredow i Przemek Schenk zdradzili, jak widzą nadchodzące zmiany w Lotto Ekstraklasie. Kolejnymi gośćmi byli muzycy Klaudia Szmidt i Roman Walczak, którzy po rozmowie uświetnili audycję mini koncertem na żywo.

05.12.2018

Prowadzącymi tę audycję byli Viola Kleiner i Krzysztof Dunaj. Ada Walkowska  zaprosiła Grzegorza Kotlęgę, który opowiedział o swoich podróżach autostopem. Justyna Nowakowska poradziła, jak nie ulec szaleństwu przedświątecznych zakupów. Anna Marciszewicz wraz z gośćmi rozmawiały o modelingu. Jerzy Łączyński zrecenzował serial "Ślepnąc od świateł". Marta Włodarczyk wyjaśniła, jaką rolę w naszym życiu odgrywają zapachy. Klaudia zachęcała do aktywnego stylu życia, a Mateusz von Bredow i Przemek Schenk wprowadzili iście sportowy klimat.

28.11.2018

Tym razem audycję prowadziły Anna Niewiadomska i debiutująca w tej roli Ada Walkowska. Wraz z Moniką Kwiatkowską oraz Karoliną, Michałem i Zoją Sawkami rozmawiali o ich egzotycznych podróżach. Wysłuchaliśmy wywiadu, przygotowanego przez Martę Włodarczyk i Darię Dichenko, z Eugeniuszem Borkowskim, byłym żołnierzem AK. Anna Marciszewicz przybliżyła nam dobre i złe strony stereotypów. Agata Cieślik poradziła, jak sobie radzić z otaczającym smogiem. Daria rozmawiała z Asią Chmarą o jej rowerowych wojażach. Przemek Schenk wraz z gościem Olivierem rozprawiali o Kubicy, piłce nożnej i o planach na przyszłość. Na koniec Jerzy Łączyński zaprosił wszystkich na Mikołajki Ateneum.

21.11.2018

Audycję prowadziły Anna Maria Kowalewska i Magda Kulczycka, która przeżyła debiut w tej roli. Gościem specjalnym był dziennikarz muzyczny Kamil Wicik, który opowiedział o swojej nowej książce. Tomek Wasielewski, tym razem, wystąpił jako chłopak z gitarą ;) Daria Dichenko zachęcała do nauki języków obcych poprzez aplikacje. W studiu zagościł również trójmiejski raper Dawid Maliszewski, znany jako „Maloy”. Czy istnieją sposoby na tanie podróżowanie? Owszem… jest ich wiele, w dodatku bardzo ciekawych.

14.11.2018

Podczas tej audycji działy się rzeczy, których dotąd nie było. Prowadzącymi byli Jerzy Łączyński i , udanie debiutujący w tej roli, Mateusz von Bredow. Równie dobry debiut przeżyła Justyna Nowakowska, która przeprowadziła wywiad z obiecującym wokalistą młodego pokolenia Krzysztofem Kreftem. Anna Marciszewicz poruszyła ważny temat, dotyczący barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Krzysztof Dunaj opowiedział o swojej dzielnej siostrze Oliwii i o akcji zbierania podpisów pod petycją o refundację leku niezbędnego dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Oliwia Pankowska i jej przyjaciółka Asia podzieliły się wiedzą o k-popie. Viola Klejner zaprosiła stand-uperów "Młodych Śmiesznych", którzy zrobili coś, czego jeszcze nie było w Radiu Ateneum. Ada Walkowska z powodzeniem przekonała nas do wyjścia że strefy komfortu. Czy warto obejrzeć "Bohemian Rhapsody"? Recenzja Anny Niewiadomskiej rozwiała wszelkie wątpliwości.

07.11.2018

Audycję prowadziły Anna Niewiadomska i Monika Kwiatkowska. Mateusz von Bredow rozmawiał z Krystianem Klawikowskim, mistrzem Polski juniorów w beachsocerze. Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Agata Cieślik opowiedziała o patriotyzmie. Tomek Wasielewski zrecenzował Red Dead Redemption. Były wspomnienia o sławnych twórcach muzyki, filmu i sportowców, którzy odeszli w 2018 roku. Anna Maria Kowalewska i Magda przeniosły studio na wyższy poziom (prosto w chmury). Przemek Schenk nagrał wywiad z byłym międzynarodowym sędzią piłkarskim Rafałem Rostkowskim. Marta Budner przedstawiła premiery ciekawych książek. Wszystko okraszała piękna muzyka wspaniałych wykonawców.

24.10.2018

Kolejna audycja Radia Ateneum, to kolejna dawka niezapomnianych emocji. Prowadzącymi byli Jerzy Łączyński i Krzysztof Dunaj. Była Daria Dichenko i „Różowe wino”, były trendy modowe serwowane przez Martę Włodarczyk. Ada Walkowska interesująco przedstawiła tajemnice, które kryje „Człowiek” Leonarda da Vinci. Anna Maria Kowalewska przeprowadziła wzruszający wywiad ze Zbigniewem Stefaniakiem. Nie mniej ciekawa była rozmowa Moniki Kwiatkowskiej i Anny Niewiadomskiej z Wojciechem Kasprzykiem o przewodnictwie miejskim. Sportowe klimaty zapewnił Mateusz von Bredow, a filmowo – sercowe Ania Niewiadomska. Muzykę przygotowała Klaudia Kaczmarek. Funkcje realizatora pełnił Konrad Maćkowiak, a wydawcy Viola Klejner.

17.10.2018  

Pierwszą audycję w sezonie 2018/2019 prowadziły Anna Niewiadomska i Viola Klejner. Gościem specjalnym była red. Agnieszka Michajłow, wytrawna dziennikarka Radia Gdańsk S.A. Program współtworzyli zarówno stali członkowie Radia Ateneum, jak i zdolni debiutanci. Były rozmowy o wyborach samorządowych, zamiłowaniach, serialach i nastrojach związanych z jesienną porą oraz ciekawostki sportowe. Było też sporo interesujących faktów dotyczących weganizmu, dzięki Annie Marii Kowalewskiej i jej gościowi. Audycji towarzyszyła muzyka przygotowana przez Tomasza Wasielewskiego. Realizacją zajął się Konrad Maćkowiak, a rolę wydawcy pełnił Przemek Schenk.        

___________________________________________

27.06.2018

Ostatnia podsumowującą ten rok akademicki audycja Radia Atenuem. Wszyscy członkowie jak i przyjaciele radia spotkali się, aby wspólnie przeprowadzić wielkie "show". Prowadzącymi byli Anna Maria Kowalewska i Kamil Zimnicki. Nie zabrakło wielu momentów śmiechu oraz wspomnień. 

___________________________________________

20.06.2018

Prowadzącymi podczas tej audycji byli Anna Niewiadomska oraz Krzysztof Dunaj, debiutujący w tej roli. Viola Klejner przeprowadziła wywiad z zespołem Kwiaty. Daria Dichenko opowiedziała o różnym znaczeniu podobnie brzmiących słów rosyjskich i polskich, a Anna Niewiadomska zachęcała do uprawiania jogi. Monika Kwiatkowska rozmawiała z Wojciechem Kasprzykiem o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Nie zabrakło też skandynawskich klimatów. Dzięki rozmowie Kamila Zimnickiego z Magdaleną Szczepańską, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z Norwegią.

___________________________________________

13.06.2018

Audycję prowadziły Viola Klejner i Anna Niewiadomska. Przeprowadziły wywiad z Grzegorzem Hyżym. Rozmawiały także z Jackiem Reznerem z zespołu Lastryko. Oprócz tego, zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta, co sądzą o dobrych radach. Monika Kwiatkowska wraz z prowadzącymi dyskutowały o zniekształceniach poznawczych, a Kamil Zimnicki opowiedział o kolejnych ciekawostkach dotyczących Szwecji. Muzykę przygotowały prowadzące, a realizował Jerzy Łączyński.

___________________________________________

06.06.2018

Prowadzący tę audycję, Viola Klejner i Jerzy Łączyński, gościli Karola Schwarza, współtwórcę Projektu Poezja Kulturystyczna. Daria poleciła kilka miejsc na Ukrainie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Krzysztof Roman, Adam Mazurkiewicz i Karol Wolański, w wersji anglojęzycznej, opowiedzieli o własnym muzykowaniu. Paweł Tabędzki kontynuował opowieści o egzotyce Iranu. Przemek Schenk przeprowadził wywiad z Antonim Łukasiewiczem, piłkarzem Arki Gdynia. Były też rady Jerzego, których warto posłuchać :) 

___________________________________________

30.05.2018

Anna Niewiadomska i Jerzy Łączyński poprowadzili tę audycję. Daria Dichenko przybliżyła nam historię tradycyjnych imion ukraińskich. Monika Kwiatkowska wraz z Damianem Stanisławowiczem rozmawiali o aktorstwie. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Agata Cieślik opowiedziała o dziecięcych marzeniach. Z kolei Krzysztof, Adam i Karol, jak zwykle ciekawie i po angielsku, tym razem o sposobach na ciekawe spędzenie wakacji. Po raz kolejny odwiedziła nas Klaudia, uczennica technikum mechanicznego, która trochę nas nastraszyła ;) Na koniec Paweł podzielił się z nami wrażeniami, których doświadczył podczas pobytu w Iranie.

___________________________________________

23.05.2018

Audycję poprowadziły Monika Kwiatkowska i Anna Niewiadomska. Przeprowadziły wywiad z Piotrem Buckim, autorem książki „Złap równowagę”. Karol Wolański i Adam Mazurkiewicz, w języku angielskim, radzili, jak efektywnie uczyć się języków obcych. Agata Cieślik zdradziła nam wszystko o selfie. Anna Maria Kowalewska rozmawiała z Kamilem Ziółkowskim, autorem płyty „Początek Końca Końca Początku”. Przemek Schenk i Karol Wolański dyskutowali o zbliżającym się finale Ligi Mistrzów. Jerzy Łączyński opowiedział o kinowych nowościach. Muzykę przygotowała Viola Klejner, a realizował Konrad Maćkowiak.

___________________________________________

16.05.2018

Prowadzącymi były Viola Klejner i Anna Maria Kowalewska. Gościem specjalnym był Wojtek Horny, który uświetnił audycję nie tylko rozmową, ale też występem na żywo. Krzysztof, Adam i Karol, jak zwykle interesująco i po angielsku, rozprawiali o grach planszowych. Debiut w Radiu Ateneum przeżyła Ines Styp –Rekowska, która opowiedziała o swoim wolontariacie w „Załodze Buldoga”. Anna Maria sprawdziła, czy można atrakcyjnie spędzić czas w Gdańsku w najbliższym czasie i nie wydać przy tym ani grosza. Przemek Schenk podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi powołania szerokiej kadry reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Rosji. Muzykę przygotowała Anna Niewiadomska, a realizował Jerzy Łączyński.

___________________________________________

09.05.2018 

Jerzy Łączyński przeżył swoje pierwsze solowe prowadzenie. Daria Dichenko opowiedziała, w języku rosyjskim, o zaletach i wadach studiowania w Polsce. Monika Kwiatkowska poradziła, jak radzić sobie w korporacji. Agata Cieślik opowiedziała o najdziwniejszych trendach organizacyjnych i prezentach związanych z pierwszą komunią. Jerzy przybliżył nam fabułę amerykańskiego serialu animowanego dla dorosłych „BoJack Horseman”, a Anna Niewiadomska sprawdziła, skąd się bierze strach przed lataniem samolotem. Krzysztof, Adam i Karol, w wersji anglojęzycznej, przedstawili plusy i minusy centrum rekreacyjno – handlowego Forum Gdańsk. Viola Klejner przeprowadziła wywiad z zespołem Majestic, a Kamil Zimnicki zaprosił do studia Jarosława Kaczmarczyka, Prezesa Koła Przewodników przy Oddziale Marynarki Wojennej PTTK w Gdyni.

___________________________________________

25.04.2018

Anna Niewiadomska i Viola Klejner w duecie poprowadziły tę audycję. Agata Cieślik opowiedziała o najlepszych metodach efektywnej nauki. Monika Kwiatkowska przyprowadziła bardzo ciekawych gości od steampunka. Daria Dichenko i Paweł Tabędzki wypowiedzieli się na temat różnic w postrzeganiu wschodniej Europy przez Ukraińców i Polaków. Następnie Daria, w języku rosyjskim, opowiedziała o  ciekawostkach dotyczących Gdańska. Konrad Maćkowiak wspólnie z Pawłem Tabędzkim zaprosili dr Jarosława Ocha, cenionego politologa, który szczegółowo omówił bieżącą politykę lokalną i zbliżające się wybory samorządowe. Krzysztof Roman, Adam Mazurkiewicz i Karol Wolański, po angielsku, rozmawiali o atrakcyjnych sposobach na rekreacyjne spędzanie czasu. Udanie debiutował Kamil Zimnicki, który opowiedział o swojej fascynacji krajami skandynawskimi, zwłaszcza Szwecją.

___________________________________________

18.04.2018

Tego dnia w pełni odczuliśmy wiosenny klimat – zarówno na zewnątrz, jak i w studiu. Nasi goście sprawili, że pozytywne wibracje towarzyszyły nam prze całą audycję. Prowadzącymi byli Anna Maria Kowalewska i Paweł Tabędzki. Viola przeprowadziła wywiad z soulowo-funkowym live band’em „grooveservice”. Wojtek opowiedział o rosnącej popularności Netflixa. Następnie Karol, Adam i Krzysztof, w wersji anglojęzycznej, porozmawiali o trendach w modzie. Jeśli nie obejrzeliście do tej pory filmu „Każdego dnia”, to Ania Niewiadomska z pewnością Was do tego zachęci. Kasper poradził nam, jak ciekawie spędzić majówkę. Z kolei Daria opowiedziała o różnych znaczeniach bardzo podobnych słów, występujących w j. polskim i rosyjskim. Na koniec Paweł podzielił się z nami wrażeniami ze swoich podróży autostopem.

__________________________________________

11.04.2018

Dwugodzinna audycja minęła w mgnieniu oka. Było mnóstwo gości, energii i muzyki. Prowadzący, Monika Kwiatkowska i Łukasz Zagórski, rozmawiali z Beatą Różalską o gdańskich improwizacjach teatralnych. Anna Maria prowadziła rozmowę z psycholog Angeliną Piechowską, autorką książki „Porozmawiajmy o Tobie”. Viola przeprowadziła wywiad z zespołem Revan. Potem nastąpił, absolutny hit programu, mini koncert na żywo w wykonaniu tej hardrockowej kapeli. Później, nasi koledzy z filologii angielskiej, Adam, Krzysztof i Karol opowiedzieli o filmowych i serialowych adaptacjach książek i komiksów. Na koniec nasza „wisienka na torcie” Ania Niewiadomska dokończyła temat dotyczący różnic między kobietami i mężczyznami.

___________________________________________

8.03.2018

Audycję, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, prowadzili  Anna Maria Kowalewska i Paweł Tabędzki . Wraz z gośćmi dr Maciejem Siembiedą i red. Kamilem Wicikiem rozmawiali o ich sposobie spędzania Wielkanocy. Z kolei Agata opowiedziała nam, jak niektóre tradycje wielkanocne wyglądają w XXI wieku. Daria zdradziła, jak Wielkanoc obchodzi się na Ukrainie. Przemek i Krzysztof podsumowali ostatnie mecze towarzyskie reprezentacji Polski w piłce nożnej. Krzysztof, Adam i Karol po angielsku porozmawiali o festiwalach muzycznych. Po raz pierwszy  odwiedziła nas uczennica szkoły średniej, Klaudia, która opowiedziała o nietypowym dla kobiet zawodzie. Jakim? …Po prostu posłuchajcie  

___________________________________________

28.03.2018

Audycję, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, prowadzili  Anna Maria Kowalewska i Paweł Tabędzki . Wraz z gośćmi dr Maciejem Siembiedą i red. Kamilem Wicikiem rozmawiali o ich sposobie spędzania Wielkanocy. Z kolei Agata opowiedziała nam, jak niektóre tradycje wielkanocne wyglądają w XXI wieku. Daria zdradziła, jak Wielkanoc obchodzi się na Ukrainie. Przemek i Krzysztof podsumowali ostatnie mecze towarzyskie reprezentacji Polski w piłce nożnej. Krzysztof, Adam i Karol po angielsku porozmawiali o festiwalach muzycznych. Po raz pierwszy  odwiedziła nas uczennica szkoły średniej, Klaudia, która opowiedziała o nietypowym dla kobiet zawodzie. Jakim? …Po prostu posłuchajcie J

___________________________________________

21.03.2018

Wiosna, ach to Ty! Audycję pełną niespodzianek i dobrego humoru, z iście wiosenną energią, prowadziły Anna Maria Kowalewska i Monika Kwiatkowska. Gościliśmy zespół Kiev Office w pełnym składzie, którzy po rozmowie z Violą zagrali dla nas na żywo. Następnie Krzysztof, Adam i Karol w wersji anglojęzycznej opowiedzieli o e-sporcie. Monika przeprowadziła wywiad z Wojciechem i Adamem z grupy SzaFoFe, a  Daria opowiedziała o mitycznych, ale ważnych ukraińskich „duchach”. Czy wiecie, jakie są różnice między kobietami a mężczyznami? Anna Niewiadomska dokładnie zbadała tę sprawę. Muzykę przygotowała Nadia. Viola przeżyła debiut w roli realizatora, a nasz niezawodny Przemek po stoicku ogarniał nasze nieposkromione pomysły.

____________________________________________

14.03.2018

Kolejną audycję, pełną ciekawych historii oraz muzycznych niespodzianek, poprowadzili Monika Kwiatkowska i Wojciech Krukowicz. Viola rozmawiała z zespołem Where Is Jerry. Przemek i Krzysztof podzielili się swoją opinią dotyczącą powołań do reprezentacji w piłce nożnej. Agata sprawdziła, które kierunki studiów cieszą się największym zainteresowaniem. Karol, Adam i Krzysztof zadebiutowali anglojęzyczną rozmową dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Daria opowiedziała o ukraińskim zespole muzycznym Один в каное, a Łukasz o przygotowaniach Rosji do mistrzostw świata. Dowiedzieliśmy się też, co ciekawego wydarzy się w Trójmieście oraz czy warto obejrzeć polski serial „Botoks”.

____________________________________________

7.03.2018

Audycję, w pełni zdominowaną przez kobiety, poprowadziły Anna Niewiadomska i Monika Kwiatkowska. Dowiedzieliśmy się o genezie Dnia Kobiet oraz o najlepszych sposobach na uczczenie tego święta. Anna Maria Kowalewska rozmawiała z psycholog Dorotą Lebiatowską o miłości. Podczas tej audycji jednak nie mogło zabraknąć męskiego pierwiastka i to z mocnym akcentem muzycznym. Viola Kleiner przeprowadziła wywiad z zespołem Radio Bagdad. Agata opowiedziała o najpopularniejszych kobietach sportu, muzyki i polityki. Z kolei Daria przybliżyła nam postać projektantki damskich spodni.

____________________________________________

28.02.2018

Podczas tej audycji nasz prowadzący Łukasz Zagórski rozmawiał m.in. z Nadią o interesujących miejscach kulinarnej sztuki, a z Małgosią o najciekawszych wydarzeniach w Trójmieście. Agata i Adam sprawdzili, jaki wpływ na młodego człowieka mają portale społecznościowe. Viola wraz z Prezesem Instytutu Debaty Publicznej porozmawiali o kulturalnej komunikacji. Przemek zapewnił nam solidną dawkę wiadomości sportowych. Monika opowiedziała o tanim i ciekawym podróżowaniu, a Ania Niewiadomska o obsesji sprzątania.

____________________________________________

21.02.2018

Tym razem audycję poprowadziła Anna Maria Kowalewska. Przeprowadziła wywiad z Krzysztofem Skibą z zespołu Big Cyc. Łukasz opowiedział, ku przestrodze, o swojej historii z dietetykami. Następnie prowadząca porozmawiała z psycholog Angeliną Piechowską o depresji, a Jerzy przygotował przegląd prasy. Viola przeprowadziła wywiad z zespołem The Moon. Był także luz-news oraz ciekawe opowieści Kaspra Cytryckiego o własnych podróżach. Daria z Łukaszem rozmawiali z organizatorkami projektu społecznego „Sztuka klikania” o wpływie social mediów na ludzką psychikę. 

____________________________________________

7.02.2018

Niezwykle smakowitą audycję prowadzili Daria Dichenko, która debiutowała w roli prowadzącej oraz Łukasz Zagórski. Viola rozmawiała z dr Jakubem Godzińcem o walentynkach i o sensie internetowych znajomości. Ania Niewiadomska opowiedziała szkołach uwodzenia dla mężczyzn. Obowiązkowym punktem programu był temat dotyczący tradycji Tłustego czwartku, który przybliżył nam Krzysztof Dunaj. Było mnóstwo pysznych pączków, różnego rodzaju… którym nie sposób było się oprzeć. Daria opowiedziała o brazylijskiej artystce Angelice Dass i o jej fotograficznym projekcie „Humanae”, a Kasper o swoich doświadczeniach sportowych. Jerzy przybliżył nam fabułę filmu „Blade Runner 2049”, a Nadia zaproponowała zaskakujące pomysły na prezenty z okazji Dnia zakochanych.

____________________________________________

31.01.2018

Gospodarzami kolejnej audycji był energiczny duet: Viola Klejner i Łukasz Zagórski. Gościem specjalnym był dr hab. Piotr Semków, profesor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, tudzież autor i współtwórca wielu książek historycznych. Poznaliśmy wiele ciekawostek z zakresu historii najnowszej. Martyna opowiedziała o życiu z celiakią. Kasper zrelacjonował swoje wrażenia dotyczące filmu „Czas Mroku”, a Ania Niewiadomska sprawdziła m.in. skąd się wzięła nazwa oskarowej statuetki. Daria opowiedziała o pięknych ukraińskich wyszywankach. Na koniec Łukasz sprawił, że niemal wszyscy się popłakaliśmy.

____________________________________________

24.01.2018

Audycję poprowadzili Łukasz Zagórski i Jerzy Łączyński. Anna Maria rozmawiała z Dawidem Krzynowkiem o jego przygodzie ze sportem. Jerzy opowiedział o swoim członkostwie w Survival Adventure School, a Monika o pracy przewodnika na stadionie. Daria zdradziła nam, co najbardziej zaskakuje Ukraińców w Polsce. Przemek zapewnił dużą dawkę sportowych informacji, a Kasper zabrał nas w artystyczne klimaty. Nadia sprawdziła, które sposoby pielęgnacji są najlepsze dla naszych twarzy w okresie zimowym. Z kolei nasz ekspert od filmów i seriali, Jerzy, tym razem przybliżył nam fabułę serialu „Dark”.      

____________________________________________ 

17.01.2018

Podczas tej audycji dużo rozmawialiśmy o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Prowadzącymi były Viola Klejner i Ania Niewiadomska. Gościliśmy Martę Kurek, pracownika Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Nadia opowiedziała o akcji #jastawiam, a Monika Kwiatkowska o morsowaniu. Odwiedził nas Filip Kozioł, organizator eventów i członek Pokojowego Patrolu. Krzysztof podpowiedział nam, jak aktywnie spędzić ferie. Dowiedzieliśmy się sporo o bieżącej działalności Samorządu Studenckiego Ateneum od przewodniczącego, Konrada Maćkowiaka. Z kolei Łukasz zapewnił nam emocje, grubą kasę i plotki, czyli wszystko o transferach piłkarskich. Na koniec Ania opowiedziała o filmie „Exterminator”.

____________________________________________

10.01.2018

Pierwszą audycję w tym roku prowadzili Anna Maria Kowalewska i Łukasz Zagórski. Viola rozmawiała z red. Kamilem Wicikiem, wytrawnym dziennikarzem muzycznym o koncertach i festiwalach, które odbędą się w Polsce w 2018r. Nie mogło też zabraknąć postanowień noworocznych. Niektóre z nich zdradził nam red. Marcin Dybuk, dyrektor ds. Rozwoju Radia Gdańsk. Było też mnóstwo innych ciekawych historii. Wojtek opowiedział o serialu „The End of the F***Ing World” oraz o najgorszym filmie na świecie. Przemek sprawdził, jakie są szanse Polski w zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Anna Maria przeprowadziła wywiad z Krzysztofem Zaczyńskim, członkiem zespołu SPOIWO. 

____________________________________________

20.12.2017

Ostatnią audycję w tym roku poprowadziły Viola Klejner  oraz, debiutująca w tej roli, Anna Niewiadomska. Było bardzo muzycznie i świątecznie. Gościliśmy zespół SEADREAM, czyli Marka Lisa i Łukasza Zagórskiego. Po wywiadzie zagrali mini koncert na żywo. Daria pięknie zaśpiewała tradycyjną kolędę ukraińską, a Jerzy opowiedział o serialu „Breaking Bad”. Ania podpowiedziała nam, co warto oglądać i słuchać w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchaliśmy też relacji ze spotkania opłatkowego pracowników Ateneum-Szkoły Wyższej. Nasz sportowy duet, Krzysztof i Przemek, przedstawili nam podsumowanie jesiennej rundy w ekstraklasie polskiej. Na koniec były życzenia świąteczne od wszystkich współtworzących Radio Ateneum.

____________________________________________

13.12.2017

Podczas tej audycji dużo czasu poświęciliśmy na temat dotyczący 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Prowadzącymi byli Małgorzata Nowakiewicz i Wojciech Krukowicz. Jerzy przekonał nas, że warto wybrać się do Wrocławia. Nadia opowiedziała o atrakcjach dla posiadaczy  „Karty Mieszkańca”  Gdańska. Gosia sprawdziła, czy święta w podróży są popularne. Ania Niewiadomska przygotowała mnóstwo informacji o tym, jak wyglądało życie Polaków w stanie wojennym. Potem wraz z Violą przeprowadziły wywiad z gościem specjalnym, działaczem i jednym ze związkowców Solidarności, Andrzejem Adamczykiem. Daria przedstawiła nam historię ukraińskiego zespołu Okean Elzy. Anna Maria porozmawiała z raperem Krystianem, znanym jako Bambo the Smuggler. Krzysztof podsumował początkowe konkursy w skokach narciarskich, a Wojtek podzielił się swoimi wrażeniami po obejrzeniu serialu „The Punisher”.

____________________________________________

6.12.2017

Mikołajkową audycję prowadzili, z nieprzeciętnie pozytywną energią, Przemek Schenk i Jerzy Łączyński. Anna Maria przeprowadziła wywiad z Arturem Urbanowiczem, autorem książek „Gałęziste” i „Grzesznik”. Wojtek przedstawił propozycje zbliżających się koncertów oraz o premier filmowych. Konrad podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bieżącej polityki. Marta sprawdziła, jakie atrakcje oferuje gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Viola poleciła płytę „RetroNarodzenie” Ani Rusowicz. Z kolei Łukasz przygotował świąteczny przewodnik po krajach azjatyckich, a Ania Niewiadomska wyjaśniła skąd w ogóle się wziął św. Mikołaj. Małgorzata zaproponowała najmodniejsze i najciekawsze prezenty. Kasper opowiedział o przedświątecznych akcjach charytatywnych. Daria zapoznała nas z ukraińskimi tradycjami świątecznymi oraz ze słowami i zwrotami w tym języku. Potem Krzysztofa wraz z prowadzącymi pochłonęła tematyka sportowa. Na koniec Jerzy ocenił pierwszy sezon serialu „The Punisher”.

_____________________________________________

29.11.2017

Audycję w andrzejkowym klimacie poprowadzili Nadia Łanowska i Kasper Cytrycki. Zuzia i Marta sprawdziły, jak gdańszczanie spędzają andrzejki. Gosia  opowiedziała o zwyczajach andrzejkowych. Anna Maria Kowalewska przeprowadziła rozmowę z dyr. Fundacji dla Rodziny „Ogniska Nadziei” Marzeną Ładą oraz z psycholog Dorotą Lebiatowską. Viola przedstawiła propozycje ciekawych koncertów na najbliższy weekend oraz najważniejsze informacje o XV edycji Mikołajów na Motocyklach. Łukasz zdradził nam, co go najbardziej zaskoczyło podczas pobytu w Korei Południowej. Daria przybliżyła nam sekrety ukraińskiej kuchni i kilka zwrotów frazeologicznych związanych z jedzeniem. Następnie wysłuchaliśmy wywiadu Gosi z Jerzym Górskim, mistrzem świata w podwójnym Ironmanie oraz bohaterem filmu w reż. Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. Potem Krzysztof podsumował 17 kolejkę Lotto Ekstraklasy, a Nadia porozmawiała z zespołem muzycznym Kava.

_______________________________________________

15.11.2017

22.11.2017

25.10.2017

18.10.2017

07.06.2017

31.05.2017

24.05.2017

17.05.2017

10.05.2017

26.04.2017

19.04.2017

29.03.2017

23.03.2017

15.03.2017

08.03.2017

01.03.2017

22.02.2017

01.02.2017

18.01.2017

11.01.2017

04.01.2017

 

Na kolejne audycje na żywo Radia Ateneum zapraszamy już od października w nowy roku akademickim 2021/2022. 

 

W oczekiwaniu na nowe audycje zapraszamy do odsłuchania audycji archiwalnych  

 

 

Do usłyszenia już we wtorek od 18.00 do 20.00.

Kliknij na ikonę aby zacząć odsłuch

 

http://213.192.94.162:8004/listen.m3u
logo r ateneum karnawa 2

 

 

 

DSC4583

 

82578297 164639278207856 6568899402579050496 n

 

DSC1678

 

74602150 2446172962290908 8016284500654817280 o

 

DSC1646

Viola Kleiner

Szalenie pasjonuje mnie muzyka i radio. Kocham dobre brzmienia połączone z ciekawymi tekstami i rozmowy z ludźmi, którzy je tworzą. Uwielbiam czytać i rysować.

Anna Niewiadomska

"Najpierw słychać, potem widać"- tak mówią o mnie znajomi. Pasję do radia odkryłam w szkole średniej, kiedy wspólnie z kolegą tworzyłam szkolny radiowęzeł. Komunikację zawsze stawiam na pierwszym miejscu. Po prostu, uwielbiam rozmawiać. Poza tym, kocham kino i koncerty.

Przemek Schenk

Pasjonat wszelkiego sportu. Miłośnik MMA i piłki nożnej. Lubi działać. Bardzo zaangażowany w tworzenie audycji Radia Ateneum.

Daria Dichenko

Pasjonuje mnie sztuka. Muzyka, malarstwo, kino, fotografia... Czasem na antenie opowiem o coś o ekologii, a czasem usłyszycie ode mnie wywiad z ciekawą osobą. Zdarza się też, że nie słyszycie mnie na żywo, ale jestem w studiu jako fotoreporter. P.S. Ten ‚wschodni akcent’ przywiozłam ze sobą z Ukrainy.

 

Monika Kwiatkowska

Gaduła i wiecznie zajęta. Dwa przymiotniki najlepiej opisujące Monikę. Oprócz pasji do radia, uwielbia również teatr. Od ponad roku uczęszcza do grupy kierowanej przez Marka Branda, a ich występy można zobaczyć w Teatrze w Blokowisku. W wolnej chwili uprawia pole dance i stretching. Marzy, by mówić jak typowy Brytyjczyk.

DSC03776 DSC03809 DSC1521   DSC1551 Wleklak

Jakub Krysiewicz

Interesuję się głównie sportem.Jednak moje największe pasje to piłka nożna oraz sporty walki.

Jeżeli chodzi o football skupiam się najbardziej na angielskiej Premier League, chociaż śledzę nawet mało popularne ligi. Wśród sportów walki, fascynują mnie mma, K1 i boks.

 

Piotr Szwindowski

Interesuje się piłka nożna, szczególnie liga hiszpańska, angielska i włoska. Fascynują mnie również relacje kibicowskie.

Ada Walkowska 

Studiuję dziennikarstwo, bo mówienie, pisanie, słuchanie i obserwowanie jest dla mnie sztuką.Każdego dnia smakuję nowe emocje. W celu rozluźnienia umysłu śpiewam i gram na ukulele.

Mateusz von Bredow 

Zawsze chciałem grać w piłkę. Ale nie jestem jak Lewandowski i nie uda mi się na tym dużo zarobić, będę się więc o tym wymądrzał. Jestem fanatykiem 90 bpm, bum bapu, po prostu hip hopu. Pogoda ma na mnie ogromny wpływ, lubię się budzić ze słońcem za plecami.

Szymon Wleklak

Urodziłem się w Płocku. Interesuję się sportem, szczególnie piłką nożną. Fascynuje mnie też technologia i muzyka. A ponadto znam każdą stolicę Europy.

76612246 699619780525061 5621730037158903808 n  DSC3785  Barwinska  

 

Julia Dachnowicz

Nie lubię, gdy ktoś zdrabnia moje imię ze względu na mój wzrost. Za to lubię słuchać muzyki oraz przeglądać media społecznościowe i informacje. A ponieważ dziennikarstwo kojarzy się przede wszystkim z mediami, to uważam, że to coś dla mnie.

 

 Kuba Nowakowski

Moim marzeniem jest zostać dziennikarzem sportowym. Moimi głównymi zainteresowaniami są piłka nożna sporty walki oraz skoki narciarskie.

 

Julia Barwińska

Od dziecka interesuję się muzyką i śpiewem. Sprawia mi to ogromną radość. Moim hobby jest również spotykanie znanych i ciekawych osób. Uwielbiam jeździć na koncerty moich ulubionych artystów, Natalii Szroeder, Justyny Steczkowskiej i Tini Stoessel. Dziennikarstwo wybrałam, bo chciałabym poznać tajniki tego zawodu.

Szymon Malinowski
Moją główną pasją jest piłka nożna na czele z ligą angielską. Dodatkowo w wolnym czasie lubię robić zdjęcia przypadkowym ludziom na ulicy, a po powrocie do domu oglądam po raz enty gwiezdne wojny.
 

Miłosz Derkowski

Miłośnik piłki nożnej, a głównie rozgrywek angielskich. Chętnie sięgam po dobry film czy serial, jestem fanem jazdy rowerem.

Rygielsk Kurasinska n Selau n  Wisniewski 

Weronika Rygielska

Interesuję się kulturą, literaturą i lifestylem. Po godzinach piszę do szuflady (na razie), tańczę, a w chwilach nudy próbuję swoich sił we wszystkim, co akurat trafi w moje ręce.

 

Julia Łapińska

Moda, projektanci, ich kolekcje i ubrania jako forma wyrazu, są moją największą pasją. Jestem wieloletnią czytelniczką i kolekcjonerką modowego magazynu "Vogue". Fascynuje mnie świat, wpływ odmiennych kultur oraz ludzi na modę, stąd uwielbiam podróżować i doświadczać tych zjawisk. Kocham psy.

Natalia Kurasińska

Współpracuję z Teatrem w Oknie. Lubię zdobywać wiedzę na każdy temat i podróżować. Gram na instrumentach.

Jakub Seelau

Pracę dziennikarską zacząłem od telewizji, ale możliwość sprawdzenia swoich sił w radiu mnie zainteresowała i postanowiłem spróbować. Z charakteru jestem bardziej introwertykiem, zdecydowanie lubię siedzieć w domu i czytać książki lub komiksy. Uwielbiam gry planszowe i mam ich w domu pokaźną kolekcję. Bardzo lubię słuchać muzyki. Moimi głównymi gatunkami są metal i rock, ale z chęcią posłucham tego, co ktoś inny zaproponuje. 

Artur Wiśniewski

Interesuję się motorsportem od 6 roku życia, w szczególności Formułą 1. Miłością do tego sportu zaraził mnie ojciec. Od małego pasjonowały mnie także gry komputerowe i ich rynek. Moim marzeniem jest praca w jednej z tych dziedzin. 


 

 

 

 DSC03723

 

DSC3890 

 83774819 946082675822437 79716972425641984 n

 

 

 

Kasper Gutkowski

21 lat- wielki fan mma i esportu, zainteresowany wyżej wymienionymi od 5 lat 

 

Marta Budner 

Uwielbiam czytać książki, a szczególnie kryminały. Lubię sport, gotowanie i długie spacery brzegiem morza.

Marta Włodarczyk

Od zawsze interesowałam się mediami. Dziennikarstwo jest dla mnie nie tylko zawodem, ale i pasją dającą możliwość ciągłego rozwoju. Fascynuje mnie kultura i sztuka reportażu. 

Gosia Budnik 

Jestem trochę samolubna, choć lubię się dzielić. Trochę niecierpliwa, choć często spokojna. Trochę niepewna siebie, choć świadoma swojej wartości. Lubię fajnych ludzi, intrygujące miejsca, magię zaklętą w fotografii, reportaż pod każdą postacią. Miłością bezwarunkową darzę zwierzęta.

 DSC03876

75580498 2442198316021706 2578334121226928128 o 

 

   

 Dominik Nowak

Piłka nożna, żużel, hokej – w tej kolejności. Wspieram gdańskie drużyny, kibicem jestem, a nie bywam. Uwielbiam dyskutować z innymi, dziennikarstwem zainspirował mnie śp. Paweł Zarzeczny.

 Mikołaj Niczyporowicz

Lubię słuchać muzyki głównie Słucham wszystkiego głównie rap Interesuje się piłka nożna oraz koszykówka Lubię grać w gry video Lubię bardzo fast food

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC4503

 

 

 

   

 

 

 

65182936 1213191378850516 8006523732208123904 o

 

 

 

  DUBAS Andrzej 

Agnieszka Michajłow 

Przez ćwierć wieku dziennikarka radiowa.

W 2019 przeszła do pracy w PR. Prywatnie zaangażowana w działalność społeczną. Lubi spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczy studentów odwagi w wystąpieniach publicznych.

.

Andrzej Dubas

Pasjonat radia i dźwięków.

Od lat realizuje audycje w Radiu Gdańsk i radiowej Trójce. Mistrz połączeń satelitarnych. Teraz uczy sztuki realizacji studentów Ateneum.Prywatnie fan dobrej muzyki i funfan narciarstwa.

 


 Ciągle pracujemy nad nowymi, ciekawymi audycjami!

Tworzyli Radio Ateneum:

Natasza Duszkiewicz
Paula Lendzińska
Natalia Jąkalska
Alicja Liedtke
Anna Moczydłowska
Anna Polcyn
Asia Juszkiewicz
Katarzyna Czepułkowska
Monika Licau
Tomasz Zioło
Piotr Purol
Karol Szałapski
Łukasz Sowa
Mateusz Kwidziński
Wojtek Szabuńko
Patryk Chyliński
Mateusz Radko
Mateusz Littwin
Jacek Dzięgielewski
Wojciech Luściński
Karol Szałapski
Bartek Czech
Anna Michałowska
Magda Żarek
Marta Komassa
Bartek Kajka
Karolina Guziuk
Patryk Wysocki
Bartek Dybek
Konrad Kruczkowski
Paweł Artyukh
Małgorzata Nowakiewicz
Wiktor Miliszewski
Martyna Kasprzycka
Magda Chmielewska
Mateusz Frank
Marta Szramowska
Natalia Dzienisz
Mariola Żukowska
Magdalena Jabłonowska
Michał Andrzejewski
Krystian Stalski
Filip Górski
Marta Jędrzejewska
Łukasz Konkel

Konrad Maćkowiak

Nadia Łomska

Kasper Cytrycki

Paweł Tabędzki

Klaudia Kaczmarek

Tomasz Cybyla

Łukasz Zagórski

Małgorzata Naukowicz

Wojciech Krukowicz

Marcin Dybuk

Karol Witkowski

Jerzego Łączyński

Anna Marciszewicz

Anna Maria Kowalewska