Dlaczego warto studiować filologię angielską?

2021-07-13

Filologia angielska to kierunek, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Jednak wciąż pojawia się pytanie, czy warto zdecydować się na te studia, skoro dziś język angielski towarzyszy nam już od najmłodszych lat i większość osób potrafi się w tym języku „dogadać”.

london 2393098 640

Kurs językowy a studia filologiczne

Studiowanie filologii angielskiej zwykle mylone jest z kursem języka angielskiego. Bardzo często można się spotkać z nieprawdziwą  opinią, że na zajęciach robi się to co, w liceum, czy nawet  w szkole podstawowej.  Co więcej wciąż funkcjonuje mit, że po ukończeniu studiów na kierunku filologia angielska można zostać jedynie nauczycielem lub tłumaczem. Nic bardziej mylnego! Decydując się na ten kierunek  studenci zdobywają szeroki zakres wiedzy nie tylko językowej, ale również zapoznają się z kulturą, historią, czy literaturą krajów anglojęzycznych. Ale studia filologiczne, to nie tylko czytanie lektur, uczenie się o rodzinie królewskiej, czy odkryciu Ameryki, to przede wszystkim poznawanie historii języka, nauka pisania w języku angielskim (formalnym i nieformalnym), praca nad poprawną wymową poszczególnych słów i wyrażeń. Większość przedmiotów już od pierwszych dni prowadzona jest w języku angielskim (stąd wymagany od kandydatów poziom B1).

Chociaż po dziś dzień popularne jest twierdzenie, że po filologii angielskiej, są tylko dwie drogi zawodowe: nauczyciel lub tłumacz, to przy obecnym rozwoju technologii oraz zmianach na rynku pracy, kończąc te studia ścieżek rozwoju jest wiele. Gruntowna wiedza z zakresu językoznawstwa, kultury, historii pozwala absolwentom Filologii angielskiej na znalezienie pracy w różnych obszarach, tj. biznes, marketing. Dodatkowo studenci podczas studiów licencjackich uczą się drugiego języka obcego, co jest dodatkowym atutem dla pracodawców.

Zajęcia na filologii angielskiej

W ofercie Ateneum-Szkoły Wyższej dostępne są następujące specjalności: nauczycielska oraz translatoryka z nowoczesnymi technologiami w tłumaczeniach. Być może nazwy podanych zakresów sugerują dwie drogi zawodowe dla absolwentów filologii angielskiej, to tak naprawdę dopiero początek. Ścieżka nauczycielska może być początkiem nie tylko dla pracy nauczyciela, ale również do prowadzenia własnej szkoły językowej. Natomiast ścieżka translatoryczna, to doskonały początek nie tylko dla przyszłych tłumaczy, ale również dla osób chcących pracować w biznesie. Podczas zajęć studenci poznają specjalistyczne słownictwo z zakresu prawa, medycyny, biznesu, czy ekonomii.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby studia filologiczne połączyć z drugim kierunkiem studiów, który da dodatkowe, potrzebne w danym obszarze kwalifikacje. Wiele międzynarodowych firm otwiera swoje siedziby na terenie Polski i rekruterzy cenią sobie wśród kandydatów przygotowanie do pracy w środowisku różnorodnym kulturowo i językowo.

english 2724442 640

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto zdecydować się na studiowanie Filologii angielskiej, to odpowiedź jest jedna: TAK! Jeśli chcesz nauczyć się czegoś więcej, niż tylko samego języka. Decydując się na Filologię angielską nie tylko rozwiniesz swoje kompetencje językowe, ale otrzymasz dużo więcej, konkretną wiedzę o języku, historii, kulturze, czy literaturze. Studia te przygotują Cię nie tylko do zawodu nauczyciela, czy tłumacza, ale pozwolą na rozpoczęcie kariery  w międzynarodowym środowisku w różnych obszarach.