POWRÓT DO MENU

Aktualności

#BiuroKarier/ Jak uniknąć wypalenia zawodowego - poradnik

2020-06-18

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? 

 

Odczuwanie długotrwałego stresu w pracy, z którym trudno sobie poradzić, prowadzi do tzw. wypalenia zawodowego. Przestajesz czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków i masz wrażenie, że już się nie rozwijasz. Czasem nie da się uniknąć trudnych sytuacji, ale ważne, by nie doprowadzić do stanu wypalenia.

Porada 1: Zadbaj o regularną aktywność fizyczną

Napięcie i zmęczenie psychiczne sprawiają, że Twoje ciało również nie jest w najlepszej kondycji. Z każdym dniem czujesz się znacznie gorzej. Wysiłek fizyczny wykonywany regularnie pozwoli Ci rozładować złe emocje oraz uwolnić endorfiny i poprawić nastrój. Wystarczy zaledwie 20 minut ruchu, aby poczuć się znacznie lepiej – musisz tylko znaleźć dyscyplinę, którą lubisz. Obojętnie, czy będzie to bieganie, zajęcia fitness, pływanie, czy jazda na rowerze. Ważne, by zadbać o aktywność. 

Porada 2: Nie bój się wyzwań w pracy

Codzienna rutyna daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do nudy i spadku motywacji. Chęci rozwoju zmniejszą ryzyko wypalenia zawodowego, dlatego nie obawiaj się nowych wyzwań. Zastanów się również, jakie działania pomogą w budowaniu Twojej kariery i wciel je w życie.

Porada 3: Znajdź inspirujące hobby

Pracy poświęcamy wiele godzin, ale jest ona tylko jednym z ważnych elementów naszej codzienności. Jeśli często odczuwasz silny stres, to zaczynasz myśleć o firmie nawet w czasie wolnym, co negatywnie wpływa na Twoją psychikę. Znajdź więc aktywności, które sprawiają Ci przyjemność – czytaj książki, oglądaj ciekawe filmy, uprawiaj sport. Zainteresowania mogą być naprawdę różne.

Porada 4: Buduj dobre relacje ze współpracownikami 

Konflikty są jedną z głównych przyczyn stresu. Psują atmosferę w środowisku pracy, a to zdecydowanie obniża nastrój. Staraj się na bieżąco wyjaśniać wszystkie niejasne sytuacje i nieporozumienia. Dbaj o to, aby zachować pozytywne relacje z innymi – również po pracy. 

Więc porad na temat życia zawodowego znajdziesz na: porady.pracuj.pl 

Archiwum Aktualności