POWRÓT DO MENU

Aktualności

#BiuroKarier/ 3 typy CV - czym się różnią i jak je stworzyć?

2019-07-26

1654

 3 typy CV – czym się różnią?

 

Chronologiczne, funkcjonalne, a może mieszane? Przekonaj się, które CV najlepiej pomoże Ci zaprezentować swoją kandydaturę i spełnić oczekiwania rekruterów. Najważniejsze, żeby życiorys był dopasowany do konkretnej oferty pracy i przedstawiał doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i kluczowe umiejętności.

 1. CV chronologiczne

Na ten rodzaj życiorysu decyduje się większość osób poszukujących pracy, dlatego często nazywane jest CV tradycyjnym. W tym przypadku doświadczenie zawodowe zostaje przedstawione w oparciu o oś czasu – rozpoczynasz od opisywania swoich najbardziej aktualnych stanowisk, a następnie cofasz się do przeszłości. Życiorys chronologiczny powinien zawierać takie sekcje jak:

  • doświadczenie zawodowe
  • wykształcenie
  • odbyte szkolenia i kursy
  • kluczowe kompetencje miękkie i twarde

Największymi zaletami tego rodzaju CV są profesjonalny wygląd i przejrzystość przedstawionych informacji.

2. CV funkcjonalne

W tym dokumencie skupiasz się na zaprezentowaniu swoich kwalifikacji i umiejętności, a nie tak bardzo na wykształceniu i doświadczeniu. Głównym zadaniem tego życiorysu jest przedstawienie Twoich zalet i cennych dla pracodawcy kompetencji. Musisz wykazać też, że sprostasz wymaganiom oraz oczekiwaniom firmy. To dobre rozwiązanie na początku kariery – w przypadku braku wieloletniego stażu zawodowego. W życiorysie funkcjonalnym uwzględnij:

  • kluczowe kompetencje i osiągnięcia
  • szkolenia i kursy
  • certyfikaty
  • historię zatrudnienia
  • edukację
  • zainteresowania

Znaczącą różnicą między CV chronologicznym a funkcjonalnym jest sekcja główna tytułowana jako „umiejętności” bądź „kwalifikacje”.

https://porady.pracuj.pl/cv-i-list-motywacyjny/8-bledow-w-cv-ktorych-unikniesz-dzieki-kreatorowi-pracuj-pl/

3. CV mieszane

Kandydaci coraz częściej wybierają życiorys mieszany, czyli połączenie typów: chronologicznego i funkcjonalnego. Koncentrujesz się w nim na prezentacji swoich kompetencji, ale przedstawiasz też doświadczenie zawodowe w osobnej rubryce. Porządek chronologiczny nie jest tak bardzo istotny. Na początku życiorysu opisujesz najważniejsze umiejętności, natomiast w dalszej części umieszczasz informacje dotyczące dotychczasowych miejsc zatrudnienia wraz z ramami czasowymi. Kompetencje i osiągnięcia przedstaw w sposób funkcjonalny, natomiast przebieg dotychczasowej kariery w sposób chronologiczny. Ten rodzaj CV pozwoli Ci dopasować się do oferty pracy.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

Archiwum Aktualności