POWRÓT DO MENU

Aktualności

Biuro Karier/ Jak pogodzić studia z pracą?

2019-09-30

4 wskazówki, jak pogodzić studia z pracą

 

Już w trakcie studiów warto zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe oraz rozmaite kompetencje. Budowanie kariery po zdobyciu dyplomu będzie wówczas znacznie łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące. Pogodzenie studiów z pracą może być wyzwaniem, ale dzięki zastosowaniu kilku praktycznych porad bez kłopotu połączysz te dwie aktywności.

Wskazówka 1: Poświęć wakacje na zatrudnienie sezonowe

Lato to czas na odpoczynek od wykładów, ćwiczeń i trudnych egzaminów. Zadbaj jednak o to, aby wykorzystać ten okres produktywnie, a przy okazji zarobić na własne wydatki lub ciekawy wyjazd. Ogłoszenia dotyczące prac sezonowych możesz znaleźć np. w serwisie Pracuj.pl. Przy okazji nauczysz się nowych rzeczy.

Wskazówka 2: Weź udział w praktykach lub stażu

Wiele firm z różnych sektorów przygotowuje dla studentów specjalną ofertę praktyk. Dzięki nim masz okazję sprawdzić się w swoim przyszłym zawodzie, poznać pracę w danym przedsiębiorstwie od podszewki i zdobyć cenne kontakty. Być może w ten sposób otworzysz sobie ścieżkę kariery i otrzymasz pełnoetatowe zatrudnienie zaraz po zdobyciu dyplomu uczelni. Pracodawcy oferujący staże często dostosowują się do grafiku studenta.

Wskazówka 3: Wykonuj zlecenia zdalnie

Obecnie możliwa jest praca bez wychodzenia z domu, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i pogodzić obowiązki służbowe ze studiami. Zastanów się, w jakiej dziedzinie posiadasz wiedzę, a później przeobraź ją w zyski. Do częstych zajęć freelancerów należą na przykład: wykonywanie tłumaczeń, pisanie tekstów na bloga, obróbka zdjęć, udzielanie korepetycji przez skype czy tworzenie grafik.

Wskazówka 4: Dobrze wykorzystuj czas pomiędzy zajęciami

Obawiasz się, że podejmując pracę, nie wystarczy Ci czasu na naukę? Wszystko zależy od odpowiedniej organizacji. Na studiach dziennych często występują duże przerwy między zajęciami – możesz wykorzystać je na przyswajanie wiedzy, tworzenie prezentacji czy szukanie materiałów w bibliotece. Łączenie studiów z pracą pozwala rozwijać umiejętność zarządzania sobą w czasie, która z pewnością przyda się w dalszej karierze zawodowej.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec

Archiwum Aktualności