POWRÓT DO MENU

Aktualności

Biuro Karier/ Jak opisać praktyki w CV

2019-10-24

33

Jak opisać praktyki w CV? 

Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie masz dużego doświadczenia, odbyte praktyki będą bardzo ważnym elementem w Twoim życiorysie. Warto opisać je we właściwy sposób, aby zrobić wrażenie na pracodawcy. Pamiętaj, żeby skupić się wyłącznie na konkretach i przedstawić kluczowe umiejętności.

Porada 1: Wybierz najważniejsze informacje

Pisząc CV, powinieneś zawrzeć w nim najistotniejsze dane – również te, którą dotyczą praktyk. Muszą one być powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Gdy aplikujesz do agencji marketingowej, pracodawca nie będzie zainteresowany informacją o odbyciu kilkutygodniowego stażu w firmie przemysłowej. Podczas rozmowy możesz jednak wspomnieć, że miałeś styczność z różnymi stanowiskami pracy, co wiele Cię nauczyło.

Porada 2: Bądź konkretny

Opisując praktyki w życiorysie, przedstaw obowiązki, jakie wykonywałeś w firmie. Staraj się unikać ogólników, wskaż najważniejsze zadania i wspomnij o tym, czego się nauczyłeś. Podaj też nazwę działu, w którym miałeś okazję pracować. To da rekruterowi znacznie szerszy obraz Twojego doświadczenia.

Porada 3: Przedstaw kluczowe kompetencje

Staże i praktyki są doskonałą okazją do poznania organizacji i branży. W ten sposób można nabyć praktyczne umiejętności, ale nie tylko. W pracy rozwijasz też wiele kompetencji miękkich, czyli personalno-społecznych. Uczysz się radzić sobie ze stresem, wychodzić z inicjatywą czy współpracować z zespołem. Takimi umiejętnościami koniecznie pochwal się w CV, ponieważ są one cenione przez pracodawców.

https://cv.pracuj.pl/poradniki

Porada 4: Podaj dokładną datę odbywania praktyk

Rekruter z pewnością będzie chciał wiedzieć, w jakim okresie byłeś na stażu lub praktykach. Zawsze podawaj konkretne daty „od – do”, aby przez przypadek nie wprowadzić nikogo w błąd. Jest to szczególnie ważne w przypadku krótkich praktyk, np. trwających dwa tygodnie.

Archiwum Aktualności