Liceum bez barier

2015-04-28

Siedziba Liceum posiada windę, która umożliwia swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych ruchowo po terenie Uczelni. Sześcioosobowa, zatrzymująca się na sześciu poziomach winda, do której wjazd znajduje się od strony podwórza, posiada automatycznie otwierane drzwi oraz 24h połączenie z serwisem dźwigowym. Pozbawiony barier architektonicznych jest również budynek „Zieleniaka”. Windy pozwalają dostać się na każde z pięter obiektu.

strona www

W budynku znajdują się także odpowiednio oznaczone sanitariaty przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łazienki posiadają zamontowane uchwyty oraz umożliwiają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Biblioteka została przystosowana do potrzeb osób poruszających się o kulach i na wózkach inwalidzkich i wyposażona w niżej wymienione urządzenia, z których można korzystać na miejscu:

• Stanowisko komputerowe z dotykowym ekranem;
  • Klawiatura ZooMText;
  • program do odczytu ekranu ZoomText Magreader;
  • syntezator mowy Ivona;
  • Lupa elektroniczna;
  • Lupy tradycyjne oraz lupa-arkusz powiększający.

Z myślą o osobach niedowidzących na nowej stronie www Liceum została wprowadzona funkcja powiększenia tekstu. Polega ona na dostosowaniu rozmiaru tekstu i uzyskaniu jego czytelności w zależności od wady i potrzeb odbiorcy. Używając klawiszy funkcyjnych umieszczonych w górnym pasku menu można zmienić rozmiar czcionki.

Osoby niepełnosprawne mają do dyspozycji:

• Stanowisko komputerowe w bibliotece uczelni wyposażone w dotykowy monitor;
  • Oprogramowanie w bibliotece i sali informatycznej – program powiększający Maglass;
  • Oprogramowanie w bibliotece i sali informatycznej – program do odczytu ekranu ZoomText Magreader;
  • Powiększalniki przenośne Prisma PC;
  • Notatniki elektroniczne, format A4;
  • Lupa elektroniczna;
  • Klawiatura ZooMText;
  • Klawiatura z naklejkami dla osób niedowidzących;
  • Klawiatura z naklejkami brajlowskimi.
  • Oprogramowanie do biblioteki i sali informatycznej – syntezator mowy Ivona, głos męski Jacek;
  • Dyktafony cyfrowe o pojemności 4GB, nagrywanie i odtwarzanie plików mp3;