POWRÓT DO MENU

Aktualności

Bookcrossing - półka Ateneum

2016-04-15

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna  biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów.

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży ma spopularyzować czytanie. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.
Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze.
Bookcrossing to aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości.

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI PRZY "UWALNIANIU KSIĄŻKI"

1. Wejdź na stronę www.bookcrossing.pl

2. Otwórz link REJESTRACJA i zarejestruj się ( trzeba podać Nick, hasło, województwo, miejscowość)

3. Otwieramy link UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

4.  Wpisz dane książki, którą chcesz uwolnić: ISBN, tytuł, autor, kilka słów zachęty do przeczytania i gdzie ją umieszczamy.

5. Drukujemy naklejkę i wpisujemy nadany książce numer BIP – można też tylko wpisać do książki numer BIP bez naklejki.

 

Półka Ateneum znajduje się na III piętrze, obok pokoju profesorskiego.